U Narodnoj biblioteci „Ilija M. Petrović“ u Požarevcu 27. februara 2018. predstavljena je knjiga „Zatvorenice“ Milutina A. Popovića. „Album ženskog odeljenja Požarevačkog kaznenog zavoda“ objavljen je u Požarevcu 1898. godine, a sada, posle 119 godina, ponovo je izašao u javnost i obnavlja kulturno sećanje.
O knjizi su govorile Jasmina Radojičić, urednica, i prof. dr Svetlana Tomić, istoričarka književnosti i priređivačica. Moderatorka programa bila je Tatjana Živković, diplomirana bibliotekarka.
Profesorka Tomić je na početku istakla zasluge Tatjane Živković u pronalaženju „Albuma“. Napomenula je da su istraživanja o srpskim zatvorenicama iz 19. veka malobrojna, retka i da još uvek nisu dovoljno poznata književna dela o toj tematici, te da je „Album“ u tom smislu važna dopuna. Sada imamo 35 priča o zatvorenicama kao i njihova autentična svedočanstva. Svetlana Tomić je detaljno govorila o sudbinama žena koje su počinile brutalne zločine zbog preljube, nasilja, strasti i osvete. Pored prikazivanja zločina Svetlana Tomić je dala i tumačenje kažnjeničkog sistema u tadašnjoj Srbiji.
Knjiga „Zatvorenice“ deo je edicije „Savremenice“ koja je nastala u želji da se osveži ili upotpuni naše kulturno pamćenje o složenom radu značajnih Srpkinja 19. veka i s početka 20 veka. Slika srpske književnosti, tako, postaće raznovrsnija što se tiče autorstva, sadržaja, žanrova, a dug je svakog naroda prema svom kulturnom nasleđu da neprekidno preocenjuje i vrednuje pojedina nezasluženo zaboravljena dela.
Uzbudljiva knjiga, napisana jednostavnim stilom, bavi se temom koja je i dalje tabu.
Jasmina Radojičić je napomenula da je objavljivanje „Zatvorenica“ nakon skoro 120 godina svojevrsan izdavački poduhvat koji će posebno doprineti rasvetljavanju istorije privatnog života žena tog doba.
Autor knjige Milutin A. Popović (1866–1935) bio je delovođa u Požarevačkom zatvoru i vlasnik i urednik lista za narodnu politiku i zabavu Pek 1892. godine.
Požarevačka publika je aktivno učestvovala u programu pokrenuvši nove teme iz zatvorskog života o kojima bi trebalo pisati. Među prisutnima je bilo i zaposlenih i bivših zaposlenih u KPZ-u za žene u Požarevcu koji su svojim ličnim opažanjima i iskustvima doprineli dinamičnoj diskusiji o ovoj knjizi, i ukazali na važnost njenog ponovnog objavljivanja.