Gost majske tribine „Beograd za početnike“ u Galeriji ’73, novinarke i autorke istoimenog TV serijala Smiljane Popov, bio je pisac
Goran Milašinović. Na zadovoljstvo brojne publike razgovaralo se o Goranovom romanu „
Slučaj Vinča“, po kome je Dragan Bjelogrlić snimio film „Čuvari formule“, ali i o njegovom najnovijem romanu „
Muk“.
Šta se zaista desilo tog 15. oktobra 1958. godine u Institutu u Vinči... Kako je pisac došao do dnevnika ozračenog srpskog naučnika koji je vodio tokom lečenja u Parizu u bolnici „Kiri“... Zbog čega za tu prvu transplantaciju u istoriji medicine autor romana, profesor Medicinskog fakulteta i renomirani lekar Goran Milašinović nije čuo tokom svojih studija medicine… Zbog čega lekar koji je izvršio prvu transplantaciju na svetu nad pet srpskih naučnika ozračenih radijacionom bolešću nije dobio Nobelovu nagradu… Da li je Jugoslavija zaista spremala atomsku bombu u Vinči… to su samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo sa autorom na tribini „Beograd za početnike“, uz živu interakciju sa publikom.
Među posetiocima bio je i hrvatski novinar iz Virovitice koji je izneo podatak da je jedan Virovitičanin oslepeo u nesreći u Vinči. Uz brojne zanimljive priče i kontroverze vezane za „srpski Černobilj“ o kom progovara Milašinovićev „Slučaj Vinča“, dominantni utisak večeri bio je duboki i iskreni, humanistički pogled pisca Gorana Milašinovića na savremeni svet i nauku, koji je i glavna poruka i sloj romana: samo solidarnost i empatija mogu spasiti svet. Ili kako je autor poentirao u „Slučaju Vinča“, čime je i završena tribina „Beograd za početnike“ uz gromoglasni aplauz: „U našem malom svetu ljudi pripadaju jedan drugom. Neodvojivi smo od prirode, ali i jedan od drugog. Pomoć unesrećenom jeste najviši oblik kosmičke uloge čoveka.“
Foto: Goran Gazdek