Pozajmljivanje knjiga u elektronskom obliku prvi put je uvedeno kao praksa u bibliotekama u Velikoj Britaniji, a godišnji izveštaji ukazuju na razlike u pozajmljenim knjigama, odnosno u čitalačkom ukusu onih koji više vole štampana, to jest, elektronska izdanja.
Roman Gejl Haniman „Eleanor Oliphant Is Completely Fine“ knjiga je koju su najčešće pozajmljivali u Velikoj Britaniji oni koji više vole elektronska izdanja, a najnovije brojke pokazuju da postoji razlika u ukusima između onih koji pozajmljuju elektronske knjige od onih koji preferiraju štampana izdanja.
Ovo je prvi put da su objavljeni podaci o tome koje su knjige u elektronskom obliku bile najtraženije, a priča Hanimanove o ženi čiji pažljivo uređeni život razbije jedan čin dobrote, ubedljivo je na prvom mestu. Ona je izjavila da je „apsolutno oduševljena i veoma zahvalna“ na ovim vestima. „Naše fantastične javne biblioteke veoma su dragoceni resurs koje našoj zajednici pružaju veliki spektar važnih usluga“, rekla je Hanimenova.
Novi podaci pokrivaju period od jula 2018. do jula 2019. godine i podudaraju se sa procenjenih 358% rasta zaduživanja elektronskih izdanja tokom prve tri nedelje mera u suzbijanju koronavirusa u Engleskoj.
Osam od deset najčitanijih štampanih izdanja su trileri, a
Džejms Paterson je trinaestu godinu zaredom osigurao sebi prvo mesto kao najčešće pozamljivani autor štampanih knjiga u bibliotekama Velike Britanije. Sledi ga
Li Čajld sa svojim serijalom o Džeku Ričeru.
Deset najčešće pozajmljenih knjiga u elektronskom obliku, kada poredimo sa štampanim izdanjima, uključuju memoare Adama Keja „This Is Going To Hurt“ koji su na trećem mestu, na četvrtom je „
Kirka“ Madlin Miler, feminističko pripovedanje o veštici iz grčke mitologije, dok je drugi nastavak bestseler knjige „Dok nisam srela tebe“ Džodžo Mojes pod nazivom „Zauvek moj dragi“ završio na šestom mestu, a „Normalni ljudi“ Sali Runi našli su se na osmom mestu. Na top-lista elektronskih knjiga nalaze se i trileri Lija Čajlda, Dena Brauna, Pole Hokins i Stujarta Mekbrajda.
„Tabele za pozajmljivanje elektronskih izdanja pokazuju da postoji znatna razlika u sturkturi populacije koja ih iznajmljuje“, izjavila je Džulija Eklšer iz Programa javnog pozajmljivanja (PJP), a koji isplaćuje tijanteme za svaku pozajmicu. „Mogućnost da se iznajme elektronske knjige privukla je nove korisnike u javne biblioteke, a koji verovatno u toku radnih dana ne bi došli direktno u biblioteke da knjige iznajme.“
Program javnog pozajmljivanja, kojim sada upravlja Britanska biblioteka, znači da se autorima isplaćuje oko 8,5 šilinga svaki put kada neko pozajmi neku od njihovih knjiga, a maksimalni iznos tijanteme je 6600 funti. Nakon duge kampanje koju su vodili autori, elektronske knjige prvi put uvrštene su ovaj način funkcionisanja u julu 2018. godine.
„Ukoliko će Program javnog pozajmljivanja ostati isti – da parafraziram čuvenu pošalicu sa Lampeduze – onda će morati da se menja“, izjavio je pisac Tom Holand, predsedavajući član savetodavnog odbora Programa javnog pozajmljivanja, dodajući da su isplate za pozajmljene elektronske knjige pokazale da „PJP i te kako ide u korak sa vremenom“.
Autor: Alison Flad
Izvor: theguardian.com
Prevod: Nataša Đuričić Marković