Najnovije delo australijskog bukerovca
Ričarda Flanagana možete očekivati uskoro u Laguninom izdanju. „Pitanje 7“ je autofikcijski roman koji naglašava neizbrisiv uticaj prošlih događaja na sadašnjost i budućnost, preplićući autorov život i istorijske činjenice. „Pitanje 7“ jeste duboko putovanje koje vodi kroz krivudave puteve velikih i malih tragedija, od neba iznad Hirošime do reka Tasmanije.
Flanagan se, kroz efekat leptira, bavi bombardovanjem Hirošime dok uporedo opisuje istoriju svoje porodice. Ključni element njegove porodične istorije jeste boravak njegovog oca u Japanu kao ratnog zarobljenika. Njegov otac ne bi preživeo logor da se nije dogodila tragedija u Hirošimi, Flanagan se ne bi rodio, ova knjiga se ne bi desila.
Inspiraciju za naslov autor je uzeo iz
Čehovljeve priče koja je parodija matematičkih mozgalica, opisujući vozove koji treba da u određeno vreme stignu na stanicu. Na kraju mozgalice stoji pitanje: Ko voli duže, muškarac ili žena?
Osvrćući se na ovo pitanje, Flanagan nas vodi sve do Rebeke Vest i
H. Dž. Velsa. Njihov odnos uticaće na to da Vels napiše roman koji će kasnije pročitati mađarski fizičar Leo Silard, što će ga podstaknuti da razvije ideju o nuklearnoj lančanoj reakciji, a to će na kraju za rezultat imati tragediju u Hirošimi i Nagasakiju.
Ovaj roman predstavlja lament nad svime što je izgubljeno: životi, naselja, razumevanje, dok ističe da smo svi mi saučesnici u užasima istorije. Na provokativan i dirljiv način, Flanaganov stil pisanja nas uvlači u vrtlog dešavanja, predstavljajući istoriju kao liniju uzroka i posledica, da bismo na kraju shvatili da je oformila krug.
A dok čekate „Pitanje 7“, možete da se podsetite i uživate u prethodnim Flanaganovim romanima: „
Uska staza ka dalekom severu“ i „
Gladna srca“.
Autor: Maša Medić
Foto:
amazon.com.au