Kada se žiteljka Sinsenatija, Melani Mur penzionisala 2017. godine, posle 25 godina učiteljske službe, želela je da ostvari svoj san i otvori knjižaru u nekom lokalu. Sprovela je istraživanje tržišta i pronašla prostor za zakup 2018. godine, ali je noć uoči potpisivanja ugovora ponovo razmotrila visoke troškove zakupa i komunalija. Tu je napravila pauzu u svom projektu, ali je posle čitanja knjige Kristofera Morlija objavljene 1915. „Svet poezije na točkovima“ (
Parnassus on Wheels), koja govori o putovanju i mobilnoj knjižari, odlučila da stavi u pogon sopstveni autobus za knjige. Svoju ideju je sprovela u delo tokom 2019. koristeći vozilo svog muža iz 1962, Folkcvagenov
transporter.
Foto: the-book-bus.square.site
Pošto nije morala da kupi vozilo, i odlučila je da iskoristi svoju ličnu biblioteku kao inicijalni inventar, njeni početni troškovi su bili veoma mali. Mur je potrošila 5000 dolara na opremanje kamiona novim kočnicama i kvačilom, kupovinu promotivan materijal kao što su majice i šolje i ostale poslovne potrebe, uključujući licencu za prodaju robe. Počela je da prodaje knjige obilazeći lokalne kafiće, festivale, gradske buvljake i pijace, u opsegu od 40 minuta vožnje kao i promociju ponude svojih knjiga putem Instagrama.
U trenutku kada je Mur započela nabavku knjiga za mobilnu knjižaru, morala je da bude sigurna da bi svaki naslov interesovao njene mušterije, pretežno žene od 25 godina i više, jer joj je prostor za knjige bio ograničen. „Moram da izračunam šta bi donelo najveći profit a zauzimalo najmanje prostora“, izjavila je u jednom intervjuu. „Smatram da je to pretežno fikcija za odrasle. Odvojila sam jednu kutiju za školske knjige i imam nekoliko biografija i naslova iz oblasti publicistike u ponudi.“
Pored toga, uspela je da pronađe svoju nišu kada je prodaja knjiga u pitanju. „Najpopularnije knjige iz moje ponude su specijalna izdanja klasika i knjige koje na lokalnom nivou nisu dostupne a koje sam donela iz Engleske. Koliko mi je poznato, ja sam jedini prodavac knjiga u Americi koji prodaje knjige izdavačke kuće Persefon (Pesephone Books of London) iz Londona.“ Navodi Mur.
Zbog nastanka pandemije virusa COVID-19 Mur trenutno nije u prilici da svoje knjige prodaje na javnim mestima, tako da je usmerila svoj posao na internet prodaju knjiga, a od januara održava književni klub preko Zoom-a. Iako je zamislila da klub čitalaca traje četiri meseca, sada je produžen do septembra, a učesnici ga opisuju kao „ekstremno uspešan“ i „predivan način da se izgradi zajednica čitalaca.“ Učesnici dobijaju primerak knjige izabrane za dati mesec zajedno sa čajem inspirisanim radnjom knjige, posebno dizajniran obeleživač za knjige koji se slaže sa knjigom kao i članstvo u privatnoj Fejsbuk grupi gde članovi mogu detaljno da diskutuju knjigu meseca. „Trudim se da izaberem knjige iz različitih žanrova tako da svaki mesec nudi različito iskutvo. Pažljivo biram knjige koje članovi nisu pročitali ili čak nisu ni čuli za njih. Neke knjige dolaze iz Engleske i nisu lokalno dostupne a druge su od one čiji su autori ili naslovi odlični ali možda nisu opšte poznati.“
Deo njene misije je da koristeći svoj biznis podstakne pismenost dece. „Moja želja je da obezbedim knjige onoj deci kojoj su one najpotrebnije. Sav svoj profit koristim da bih kupila dečje knjige za školske biblioteke i organizacije kako bih im pomogla da naprave svoje biblioteke. Svako dete bi trebalo da uživa u radosti čitanja“, navodi Mur.
Autor: Rejčel Kramer Busel
Izvor: forbes.com
Prevod: Marija Grujevska