Promocija romana „Pre nego što bude kasno“ Dušana Miklje održana je u utorak 18. decembra u Delfi Caféu u SKC-u. O knjizi su osim autora govorili književni kritičar Petar Arbutina, novinar Boško Jakšić i univerzitetski profesor Čedomir Čupić. Odlomke iz knjige čitali su mladi glumci Ivan Zablaćanski i Jelena Puzić.
„Geopolitički triler ’Pre nego što bude kasno’ na sveobuhvatan način razotkriva mehanizme gospodara sveta koji nastoje da se domognu ne samo svih planetarnih materijalnih izvora već i da ovladaju umom i bićem čoveka“, rekao je o ovoj knjizi Dušan Miklja i poručio da se protiv toga možemo boriti samo otporom, pre nego što bude kasno.
Autor Dušan Miklja kaže da je roman pisan bez vremenske distance i o zbivanjima koja su pred našim očima. Citirajući Kanta koji je rekao: „Čovek ne treba da govori sve što misli, ali ne sme da govori ono što ne misli“, Miklja dodaje da čovek, ako izabere da govori i piše ne sme praviti ni trunke kompromisa, jer će biti prepoznat kao nedovoljno iskren.
Novinar Boško Jakšić je na početku promocije pročitao odlomak iz romana „Pre nego što bude kasno“ i rekao da Miklja kombinuje svoje obrazovanje, iskustva i saznanja koja je sticao po svetu, kako bi realizovao ambiciozan poduhvat, da se kao novajlija ubaci u svet zavere. Jakšić dodaje da je Miklja na neki način pobunjenik savesti i ako je njegova savest čista kao i da se upustio u borbu dobra i zla, vraćajući se teološkim korenima debate.
„Mikljine reči kotrljaju se pitko, ali rečenice nose tajnu opsežnog istraživačkog rada“, kaže Jakšić i dodaje da autor u ovom delu upozorava, da nam je, možda, ostalo samo nekoliko godina kada će najveće tehnološke kompanije u službi korporativnog kapitalizma, u potpunosti potčiniti svet i naše privatne živote, pa čak i snove. „Pred čitaocima je angažovana knjiga, projekat stvaranja što šireg saveza protiv nečastivog koji je svuda oko nas i apokalipsa kao otkrovenje, a ne kraj“, završava Jakšić
Univerzitetski profesor Čedomir Čupić kaže su njega u knjizi najviše zainteresovali problemi, suštinski problemi čovečanstva, koji su vezani za opstanak svih živih bića. „Ovo je jedna od onih knjiga koja se čita u dahu“, rekao je Čupić. Profesor Čupić dodaje da se autor u knjizi posebno osvrnuo na četiri problema sa kojima se suočava savremeno čovečanstvo na početku trećeg milenijuma. Prvi problem su naučni eksperimenti koji su vezani za ozračenje prostora, preko ozračenja ljudi, drugi je vezan za demografske probleme čovečanstva, treći za moć vlastodržaca da održe tu moć nad čovečanstvom, radi lične koristi i uvećanja sopstvenog ili grupnog bogatstva, a četvrti problem je vezan za upotrebe i zloupotrebe tajnih službi.
Književni kritičar Petar Arbutina ukazuje da se autor kroz celu knjigu bavi etičkom dilemom i pitanjem koje je veoma dobro iskazao i konstruisao. Sam naslov romana „Pre nego što bude kasno“, upozorava čitaoca i istovremeno mu govori da je već kasno, da su se stvari desile i da je pitanje pobunjenika savesti „jezičak na vagi“ koji stvar može da učini ni boljom ni gorom već istinitijom!
Dušan Miklja kaže da ljudi ne treba da se mire sa stvarnošću za koju ocene da nije dobra i da smognu snage, ne za otpor već snagu za razum. „U knjizi nije od važnosti samo spremnost na pobunu protiv sistema, već nešto što se čini neophodnim da bi sačuvali sami sebe, širu zajednicu, pa i čovečanstvo“, rekao je Miklja. Knjiga je, kako kaže autor, nastala iz potrebe da se obznani nešto što nam je pred očima, a o čemu se nedovoljno govori. „Stanovište književnog junaka je da ne postoji apokalipsa, nema kraja sveta, već se apokalipsa stalno dešava. Čovečanstvo ima mnogo razloga za strepnju, ali ima i mnogo razloga da verujemo da ćemo preživeti“, završava Dušan Miklja.
Knjigu „Pre nego što bude kasno“ Dušana Miklje možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.