Na knjižarskim policama uskoro će se naći četrnaesto izdanje „
Fajronta u Sarajevu“ Dr Neleta Karajlića, teško, pomalo bolno, svakako setno prebiranje po uspomenama jednog od Sarajlija koje su taj grad u Titovoj Jugoslaviji učinile posebnim. Novi primitivizam je Sarajevo izbacio iz zglobne čašice, učinio ga drugačijim, dao mu oreol avangarde, a najveća zvezda tog pokreta bio je Dr Nele Karajlić.
Ovo je njegova priča, iskrena, duhovita, priča bez koje predratno Sarajevo – grad raje i papaka – nije moguće razumeti do kraja.
Uskoro nas očekuje treće izdanje romana „
S one bande moje gore“ Jasenke Lalović. Ovo je pronicljiva, iskrena i realna priča o ženi čija sudbina je čvrsto određena krševitim, jalovim prostorom, u kome je svako vreme nevreme. Ovo je priča o ženama koje nemaju pravo na izbor, poput muškaraca pored kojih stasavaju i koje nesebično grade do njihove pozicije stamenih junaka, dobrih domaćina, pouzdanih sinova… Međutim, ovo nikako nije priča o njihovoj pokornosti u kojoj se gubi njihovo biće. One su darivane snagom da sve što im donese sudbina, iznesu do kraja.
Još jedna knjiga Jasenke Lalović doživeće novo, drugo izdanje. U romanu „
Bastadur“, čiju radnju smešta u prvu polovinu XX veka, Jasenka Lalović sledi ideju da u svakom čoveku živi komadić kaluđera, baš kao što u svakom kaluđeru pretekne deo njegovog svetovnog života. Takva se mešavina žudnji, težnji i osećanja javlja kod svih protagonista ovog uzbudljivog romana. U toj sprezi daljina koje ih večito mame i visina kojima streme, tragaju za značajnim odgovorima. Vreme će pokazati da su odgonetke na sva pitanja zapravo na pedalj od njihovih srca.
U prodaji će se naći i osmo izdanje romana „
Ubistvo u Kapetan Mišinoj“ Nenada Novaka Stefanovića. Beograd, 1924. godina. Grad je na početku svog zlatnog doba. Nove mogućnosti i njegov nagli rast privlače ljude sa svih strana sveta. Među njima bila je i Olga, bogata Ruskinja koja je po prvim zvaničnim uviđajima izvršila samoubistvo. Istražujući ovaj naizgled jednostavan slučaj, mladi i nepotkupljivi islednik Krsta Pavlović otkriva da su emigranti doneli u Beograd i misterije svojih prethodnih života. Razmotavanje jednog takvog klupka neočekivano će preusmeriti istragu.
„
Tajne dedinog kofera“ Bojana Ljubenovića – kad osnovac Ognjen sazna da leto neće provesti s roditeljima na moru već u očevom rodnom selu Jabukovu daleko od Beograda, potpuno je uveren da će to biti njegov najgori raspust u životu. A kad njegovi vršnjaci iz Jabukova saznaju da im u selo dolazi dečak iz Beograda, učiniće sve da ga stave na iskušenja i zagorčaju mu raspust što više mogu. Međutim, potpuno neočekivano, spas stiže od naizgled običnih sitnica iz dedinog starog kofera, koji krije mnoge neverovatne tajne. U štampi je peto izdanje.
„
Slučaj Vinča“ Gorana Milašinovića doživeće deseto izdanje. Vinča, 15. oktobar 1958. U poslepodnevnim satima oglasio se centralni alarm za detekciju povišenog radioaktivnog zračenja. Grupa mladih naučnika je prilikom izvođenja naučnog eksperimenta osetila miris ozona… Ubrzo će svi oni oboleti od radijacione bolesti, za koju, naizgled, nema leka. Preostaje jedino da se u pariskom Institutu „Kiri“ obave eksperimentalne, humane transplantacije koštane srži, prve u svetu. Naravno, ako se prethodno nađe dovoljno građana Pariza koji bi rizikovali život da pokušaju da pomognu potpunim strancima...
„
Kaput od mahovine“ Stefana Tićmija doživeće drugo izdanje. Zanosna, omamljujuća priča o Najdanu počinje najpre kao bajka o čoveku kome iz leđa izrasta drvo. Usamljen i odbačen, Najdan sanjari o ljubavi iz mladih dana, sve dok jedan umetnički projekat iz korena svima ne promeni život. „Kaput od mahovine“ je lirska proza zaogrnuta sjajnim pripovedačkim umećem i očaravajućim stilom. Natopljene začudnom lepotom, Tićmijeve rečenice se otvaraju kao školjke i otkrivaju nam svoja biserna značenja.
U prodaji će se naći drugo izdanje „
Veličanstvenih Poskokova“ Ante Tomića, roman u kojem autor vešto isprepliće elemente trilera, socijalnog romana, komedije i ljubavnog zapleta. To je, prema mišljenju brojnih književnih kritičara, Tomićevo najzrelije pripovedno delo u kojem ironizuje i do apsurda razotkriva tamnu stranu društvene stvarnosti i predatorske mentalitete koji su je iznedrili.
Pionirsko delo „
Alternativna istorija Srbije“ Čedomira Antića i Predraga J. Markovića beleži četvrto izdanje. Pre njih nije bilo istoričara koji su se odvažili da se „poigraju“ sa najkontroverznijim pitanjima iz naše istorije: šta bi se desilo da je Srbija postala katolička zemlja, kako su Srbi mogli da spasu svet 1938, zašto je propuštena srpska renesansa, šta bi se desilo da nije bilo 27. marta, da je Tito poginuo na Sutjesci, Ranković prevladao, da je osnovana Velika Srbija, kako bi se zemlja razvijala da je pobedio Draža ili da Đinđić nije ubijen, šta bi bilo da nije bilo Srebrenice i da su Srbi pobedili u ratovima devedesetih ili da su zvanično porazili NATO...
„
Zagonetne priče – knjiga druga“ Uroša Petrovića doživeće četrnaesto izdanje. Ko voli priče, uživaće u njima, ali svaka postavlja ne baš lak zadatak – rešavanje logičke zagonetke vezane za događaje iz neobičnog traperskog naselja. Neretko će biti potrebna i pomoć starijih, jer ova knjiga, najblaže rečeno, ne potcenjuje decu...