Na knjižarskim policama uskoro će se naći sedamnaesto izdanje knjige „
Romani“ Ive Andrića, u kojoj su sabrana dela: „Travnička hronika“, „Na Drini ćuprija“, „Gospođica“ i „Prokleta avlija“. Osim što su složene i duboke književne studije različitih događaja i junaka sa balkanske istorijske pozornice od srednjeg veka do Drugog svetskog rata, ova remek-dela srpske književnosti istovremeno su i trajni literarni spomenik gradovima Travniku, Višegradu, Beogradu i Istanbulu, koji su uglavnom bili žarišne tačke Andrićevog života i čitavog njegovog pripovednog dela.
Knjiga Lazara Džamića „
Čaj od šljiva“ doživeće sedmo izdanje. To je knjiga o Srbima, Englezima i fantaziji emigracije, u kojoj autor pokazuje tipičnu englesku veštinu: da sa malo reči mnogo kaže. Jezik kojim to čini je jednostavan i otmen, metafore su mu maštovite i pametne, a zapažanja lucidna i duhovita.
Sedmo izdanje doživeće i knjiga Dejana Lučića „
Islamska Republika Nemačka 3 – Mosadova meta“. Ova knjiga zaokružuje istraživanje Dejana Lučića o skrivenoj strani verskog, ali i magijskog rata islama i hrišćanstva u koji su umešana sva tajna društva i obaveštajne službe.
U prodaji će se uskoro naći treće izdanje romana „
Komo“ Srđana Valjarevića. Za roman „Komo“ autor je dobio nagradu „Stevan Sremac“ 2007. godine, „Austria Literaris“ 2008. i „Prix des lecteurs du Var – Toulon“ 2011. godine. Junak „Koma“ dokazuje da se i pored boravka u velikom svetu, koji mu namenjuje ulogu javnog pisca, može sačuvati intima koja ga vodi ili u prirodu, ili u podnožje, u selo, među lokalne meštane, odnosno ka slici kao načinu alternativne, nejezičke komunikacije.
U štampi je i treće izdanje romana „
Gvozdeni oblaci“ Branislava Jankovića. Neko ubija žene u haremu Zekerija-paše, jednog od zapovednika Niša. Pošto ne može da sam pronađe ubicu, paša traži pomoć od Uzun-age, svog najvećeg neprijatelja, da pronađe i dovede raspopa Jevrema Utvića, razvratnika i bivšeg ubicu, pripadnika Obrenovićeve tajne policije. Besomučna potraga vodi čitaoca od ciganskih šatri do turskih zindana, od spaljenih srpskih sela do niških džamija, od izdaja do večnih prijateljstava, od senki do sunca.
Treće izdanje doživeće i roman Mome Kapora „
Una“, koji je nastao 1981. godine, i spada u red njegovih najčitanijih dela, ne samo zbog intrigantne ljubavne priče oko koje se radnja odvija već i zbog načina na koji je autor uspeo da dočara duh jednog vremena i tako ga zauvek sačuvao od zaborava. Napuštajući svoju „komfornu zonu“ i upuštajući se u vezu sa studentkinjom, profesor Babić dovodi u pitanje sopstvenu egzistenciju, ali zauzvrat dobija mnogo više ili mu se, možda, samo tako čini.
Veliku pažnju čitalaca privukao je triler Đorđa Bajića „
Smrt u ružičastom“, u kome se policijski inspektor Nikola Liman nalazi pred najvećim izazovom u svojoj karijeri. Tajanstvena smrt plavokose lepotice Ivane Ružić, bivše žene ozloglašenog tajkuna Vida Koraća, izaziva nezapamćenu medijsku pažnju. Veliki je pritisak sa svih strana da što pre dođe do razrešenja ove misterije, makar to značilo da se pogaze pravda i istina. Liman na to nikako ne želi da pristane. U štampi je drugo izdanje trilera čijeg autora upoređuju sa skandinavskim kraljem krimi romana Juom Nesbeom.
Drugo izdanje doživeće i knjiga „
Baba Anujka – Banatska veštica“ Šimona A. Đarmatija, koja donosi priču o prvom serijskom ubici u Srbiji. Krajem XIX i početkom XX veka u panonskoj ravnici jedan zanat doživeo je procvat. Bio je to trovački zanat koji je donosio ogroman profit. Najbolji takav „zanatlija“ na našem prostoru bila je Ana Dee iz sela Vladimirovca, poznatija kao baba Anujka. Ona je vračala, trovala, varala i pljačkala lakoveran i nesrećan svet, a smatra se da je njenom krivicom umrlo oko pedeset ljudi, dok neki smatraju da broj stradalih premašuje sto.