Knjige su poput hrane. Svi volimo različite stvari, neke više, neke manje. Postoje knjige koje ne želimo da pročitamo, ali i one koje čitamo iznova i iznova. Srećom, postoji veliki broj knjiga, među kojima možemo da nađemo ono što nam se dopada, a sve se, na kraju, svodi na lični izbor, na ono što nam se u trenutku čita.
U detinjstvu su nam nastavnici govorili šta treba da čitamo. To nas je naučilo da cenimo klasičnu književnost, ali i da verujemo da sve ono što nije napisao Šekspir ne spada pod dobru književnost, a to uopšte nije tačno.
Nažalost, komercijalna fikscija ponekad dobija kritike da nije toliko dubokoumna kao, na primer, Danteov „Pakao“ ili Homerova „Odiseja“. Ideja da treba da se čitaju samo intelektualne knjige veliki je problem među zajednicom koja voli da čita, a mi smo tu da pokažemo da ta ideja nije ispravna.
Čitanje može da bude zabavno na više načina i iz više razloga. Sjajno je ako volite da čitate tešku literaturu, kako biste trenirali svoj mozak, ali je sjajno i ako volite da čitate kako biste se odmorili, zabavili ili pobegli od realnosti. Nikada ne treba osuđivati ljude na osnovu autora i žanrova koje vole da čitaju, jer ne postoji samo jedan ispravan način i izbor kada je čitanje u pitanju i u tome leži njegova čar. Ne postoje pravila i smernice koje morate da pratite. Važni ste vi i reči na stranicama koje pričaju sjajnu priču.
Sve knjige su dobre knjige, zato što nam pružaju različita iskustva, pričaju različite priče, bude različite emocije i teraju nas da drugačije posmatrmo sebe i svet oko nas.
Uvek će postojati knjiški snobovi, ali upamtite: čitate za sebe, a ne za druge.
Izvor: betterreading.com.au
Prevod: Lidija Janjić