Trebalo mi je više vremena nego što sam predvidela da pročitam drugu knjigu u ovoj
naučnofantastičnoj trilogiji, ali mi je stvarno drago što sam bila strpljiva i završila „
Mračnu šumu“. Obično sam ravnodušna prema srednjem delu serijala. Međutim, „Mračna šuma“ je jedan od retkih primera u kojima je sredina serijala podjednako upečatljiva kao početak.
„
Problem tri tela“ se najbolje može opisati kao naučnofantastični krimić, dok je „Mračna šuma“ bliska futurističkom romanu o preživljavanju. Trisolarijanci su se uputili ka Sunčevom sistemu sa namerom da unište čovečanstvo i nasele se na Zemlji. Sofoni drže položaj oko planete i sprečavaju naučna dostignuća koja bi izjednačila čovečanstvo sa Trisolarijancima. Izgleda da je sve beznadežno. Ali ipak, određeni delovi čovečanstva pripremaju strategiju i planiraju dolazeću Bitku sudnjeg dana, kao i četiri zidozornika, kojima su dati gotovo neograničeni resursi za razvijanje i primenu plana kojim će se poraziti Trisolarijanci kada doputuju. Zidozornici mogu biti poslednje rešenje za čovečanstvo i spasioci Zemlje. Ali kako priča napreduje, saznajemo da se zidozornici bore da prevaziđu sopstvene nedostatke radi poboljšanja sveta.
Drugi deo serijala se fokusira na čovečanstvo, šta znači biti ljudsko biće i šta nam je potrebno da bismo preživeli. U velikoj meri, autor,
Liju Cisin, očigledno ima pesimističan stav prema potencijalnom kontaktu sa vanzemaljskim civilizacijama u budućnosti. I ovaj pesimizam je evidentan kroz narativ. Svi likovi koje srećemo igraju na blef. Na površini izgleda kao da rade u korist čovečanstva, ali kako priča odmiče, vidimo da većina likova veruje da je Zemlja ušla u rat koji će neminovno izgubiti. Retko kad saznajemo prave namere nekog lika pre završetka narativa (ili njihovog poslednjeg pojavljivanja u narativu). A kada je istina otkrivena, osetila sam i sažaljenje i bes prema tim likovima i njihovim postupcima. Naslov knjige se odnosi na teoriju koju je postavio jedan od glavnih likova, Luo Đi, a sama teorija je još jedan dokaz da čovečanstvo mora biti EKSTREMNO obazrivo kada razmišlja o interakciji sa vanzemaljskom civilizacijom. Uprkos ovom nesavladivom pesimizmu utkanom u narativ, postoje tračci nade koji se naziru i teraju vas da bodrite likove.
Pravo je uživanje čitati „Mračnu šumu“, kao i „Problem tri tela“, ali su prepune naučnih razmišljanja i objašnjenja. To nije loše. U stvari, uživala sam u odlomcima koji su se bavili naukom. Ali upozoravam da je potrebno vreme da se pročitaju ove knjige. Trebalo mi je barem mesec dana da pročitam „Problem tri tela“ i „Mračnu šumu“. Dok počinjem poslednju knjigu u serijalu, „Death’s End“, predviđam da će mi trebati još mesec dana da je završim. Vaše strpljenje sa ovim serijalom biće bogato nagrađeno i toplo preporučujem da izdržite!
Imam visoka očekivanja od poslednje knjige glavnog serijala. Najveće pitanje koje imam je kako će se razvijati odnos između Trisolarijanaca i čovečanstva? Sigurna sam da će nas Liju Cisin i prevodilac Liju Ken počastiti završetkom koji je istovremeno dirljiv, pronicljiv i zadovoljavajuć!
Autor: Britani Smit
Preuzeto sa: mylifeisbooked.blog
Prevod: Borivoje Dožudić