Povodom 58 godina književnog rada, 50 godina od objavljivanja njegove prve knjige i povodom objavljivanja autorovog desetog naslova u Laguni organizuje se literarno-muzički događaj „Deca su ukras sveta“ sa najcenjenijim piscem za decu – Ljubivojem Ršumovićem.
Priča o celokupnom književnom opusu Ljubivoja Ršumovića održaće se u sredu, 22. aprila od 12 sati u Dečjem kulturnom centru (Takovska 8), Beograd.
Učesnici programa su Matija Bećković, Raša Popov, Leontina i hor Čarolije, Tanja Bošković, Uroš Petrović, Zoran Rambosek, Radoslav Grajić, Ivona Rambosek, Mari Mari i Ljubivoje Ršumović.
Najveći živi pesnik za decu prve pesme je objavio 1957. godine u užičkim „Vestima“ i beogradskim „Književnim novinama“, a prva samostalna knjiga koju je objavio nije bila zbirka pesama već knjiga priča „Tandara Mandara“ iz 1965. godine. Usledilo je još 90 knjiga, uglavnom za decu. Najpoznatiji su naslovi „Ma šta mi reče“, „Još nam samo ale fale“, „Nevidljiva ptica“, „Sjaj na pragu“, „Zov tetreba“, „Uspon vrtovima“, „Severozapadni krokodil“, „Opasan svedok“, „Ne vucite me za jezik“, „Bukvar dečjih prava“, „Tri čvora na trepavici“, „Poverenje u Sunce“, „Tajna ledene pećine“, „Sunčanje na mesečini“, „Ujdurme i zvrčke iz antičke Grčke“, „Zauvari“...
Deseti naslov Ljubivoja Ršumovića u izdanju Lagune jeste „Vid iz Talambasa“, koji je ilustrovao Dušan Petričić. Posle velikog uspeha „Vidovitih priča“dva kultna autora književnosti za decu pripremila su novu poslasticu kako za decu tako i za odrasle. U nastavku priče o odrastanju, glavni junak dečak Vid sa drugarima beži od kuće u budućnost i tamo se suočava sa novim pustolovinama koje ga uče o životu i životnim vrednostima. Vreme potrošeno u Budućnosti nataložilo im se u sećanja, u duše i uspomene, u svaku poru svesti i nesvesti. Ono što su videli i čuli ohrabrilo ih je da još više i još jače vole svoj Talambas, i da jedva čekaju da se vrate. Da li je uopšte potrebna hrabrost da se nešto voli više nego što se već voli?