Da li ste već napravili svoj spisak za Noć knjige?
Pored novih knjiga Vanje Bulića „
Dušanova kletva“ i Dr Neleta Karajlića „
Solunska 28“ koje su nedavno objavljene, predstojeću Noć knjige obeležiće i novi hitovi domaće i svetske književnosti!
Četrdeset godina od prvog izdanja, Laguna za Noć knjige ekskluzivno predstavlja roman „
Beži, zeko, beži“ koji je proslavio Džona Apdajka, jednog od najznačajnijih američkih pisaca. Autor čitaoce izvodi iz ušuškanosti srednje klase u Americi krajem pedesetih godina i uvodi ih u svet želje, neprilagođenosti, zebnje i traganja za nečim neizrecivim. Objavljivanje ove knjige poklapa se i sa Konferencijom o Apdajku koja se održava u Beogradu od 1. do 5. juna.
Džejms Paterson ima armiju čitalaca širom sveta, a ni Srbija nije izuzetak. „
Unakrsna vatra“ je najveći slučaj Aleksa Krosa, a njegov najgori neprijatelj, Veliki Mozak, vratio se i željan je osvete.
Serijal Lusinde Rajli „Sedam sestara“ u svetu i kod nas postiže neverovatan uspeh. Nedavno se pojavila četvrta knjiga iz serijala „
Biserna sestra“ koja prati život četvrte sestre KeKe.
Srpska književnost je bogatija za novi roman Vuleta Žurića, „
Pomor i strah“. Ovo je intrigantan roman koji, poput srodnih književnih alegorija (kao što su Kamijeva „Kuga“, Pekićevo „Besnilo“ ili Saramagovo „Slepilo“), ispituje granice ljudskosti u nevoljnim vremenima. Na osnovu detaljnih svedočanstava koje su za sobom ostavili nemački i mađarski lekari koji su se bavili suzbijanjem kuge u Irigu, pisac pokušava da rekonstruiše celokupnu proceduru čišćenja varoši, uplevši u ono što je fakat političku i ljubavnu intrigu.
Pisac i prevodilac Dejan Mihailović za Noć knjige predstavlja svoj novi roman „
Podvizi i stradanja Grofa od Takova“. Romansirani portret kralja Milana Obrenovića razvejava predrasude o njegovoj ličnosti i epohi nudeći čitaocu splet zabavnih, necenzurisanih i često dramatičnih epizoda iz jednog burnog života, od dolaska na presto posle ubistva kneza Mihaila 1868. do smrti u Beču 1901.
„
Bratstvo po mrlji“ je nova knjiga dvostrukog dobitnika Ninove nagrade Dragana Velikića. Spreman da okom kolumniste secira socijalne, moralne, kulturne, političke i druge prilike i neprilike u društvu i „dostignuća“ vladajuće elite, Dragan Velikić ovom knjigom eseja postiže ono što ne može kao pisac: da angažovano i neuvijeno ukaže na svakodnevne bolesne pojave već godinama prisutne u zemlji Srbiji.
Da li, pošteno govoreći, stvarno pamtimo ko je, kada i zbog čega rekao da je kocka bačena, čime je Tantal zaslužio svoje muke i kakve su te muke zaista bile, odakle potiče izraz lupus in fabula, kako se to javlja deus ex machina i ko je prvi kome dao jabuku razdora? Ovo su samo neke od nedoumica koje nam otkriva Vladeta Janković u knjizi „
Antičke izreke“. Svrha ove knjige je da na ovakva pitanja jasno i zabavno odgovori, da tako proširi okvire naše opšte kulture i pomogne nam da se tačnije i slikovitije izražavamo.
Skoro 15 godina od poslednjeg izdanja, u knjižarama će se ponovo naći roman „
Gori Morava“ Dragoslava Mihailovića. Priča o detinjstvu junaka Stevana u srpskoj varošici na Moravi tridesetih godina XX veka zapravo je piščeva gorka ispovest o svojoj mladosti. Likovi meštana, rođaka i prijatelja oživljeni su nezaboravnim dijalozima i osenčeni strpljivim podnošenjem svoje teške i mukotrpne sudbine u nemirnim vremenima, a opisi odnosa sa svojom rodbinom i opraštanje od oca na samrti spadaju u najbolje stranice novije srpske proze.
Priča o prijateljstvu dvojice vrlo različitih dečaka, prirodi i životu sadržana je u romanu „
Osam planina“ Paola Konjetija. Ovaj višestruko nagrađivani italijanski pisac nam dočarava kako se odnos dvojice dečaka razvija i menja tokom godina, o odnosu između oca i sina, a cela priča je smeštena u alpsko okruženje. Paolo Konjeti je jedan od pisaca koje kritika u Italiji najviše ceni i koje čitaoci najviše vole. Ova njegova zrela knjiga istražuje odnose koji su slučajni, ali čvrsti kao kamen, mogućnost učenja i potragu za našim mestom u svetu.
Klasik američke književnosti „
Boja purpura“ istaknute književnice Alis Voker koja je za ovu knjigu dobila Pulicerovu nagradu, u Laguni dobija svoje prvo srpsko izdanje, 37 godina od objavljivanja. Ovo je priča o mladoj Afroamerikanki Sili koja je proživela strašno zlostavljanje – prvo je zlostavljao otac, a kasnije i muž. Istovremeno, govori o problemima s kojima su se suočavale Afroamerikanke tridesetih godina prošlog veka. Rasizam i seksizam su glavne teme, a zbog scena nasilja roman je dugo bio meta brojnih kritičara.
„
Istanbul: Priča o tri grada“ Betani Hjuz je sjajna dvotomna istorijsko-putopisna knjiga ali i više od toga! Ovo je priča o ljudima pre nas i Gradu u kojem se prelama sudbina sveta. Putujući kroz istoriju autorka nam otkriva mnoga lica ovog „dijamanta između dva safira“, jer on je bio i Bogorodičin i krstaški i Alahov grad, njim su vladali i muškarci, ali i žene, goreo je i građen je, osvajan je i oslobađan. Ova knjiga je više od istorije, ovo je priča o ljudima pre nas i Gradu u kojem se prelama sudbina sveta.
Majstor ljubavnih romana Nikolas Sparks nam u svojoj novoj knjizi „
Noći u Rodanteu“ donosi nežnu priču o nadi i radosti, o žrtvovanju i oproštaju – dirljiv podsetnik na to da je ljubav moguća u svim životnim dobima i da nam se uglavnom desi onda kad je najmanje očekujemo.
Kako se dobra navika čitanja stiče u detinjstvu, Laguna veliku pažnju posvećuje književnosti za decu.
Humor je jedna od bitnih umetničkih kvaliteta književnosti za decu, bez kojega ona ne bi mogla opstati. U mnoštvu dela koje dete čita, humor treba da ima najviše mesta, baš kao što i u životu veselost ispunjava njegov veći deo. Upravo humor dominira u knjizi „
Otkačena škola – Vicevi i pitalice“. Knjigu je ilustrovao Radič Mijatović, a dizajnirala Branislava Marjanović. „
Loši momci“ i „
Loši momci 2 – Pernata misija“ Arona Blejbija donose nam avanture „loših momaka“. Svako zna, oni su strašni i opasni i… pa, prosto loši. Ali ovi momci bi da budu heroji. I pokazaće da jesu tako što će činiti dobra dela… hteli vi to ili ne. Spremite se za najsmešniju, našašaviju i najluđu knjigu koju ste ikad čitali – vreme je da ih upoznate. Oni su loši momci. Ove knjige pomažu mališanima da stvari sagledaju iz drugog ugla i kod dece će razviti empatiju i bolje razumevanje drugih!
A kako nešto valja i naučiti, preporuka su mini-biografije slavnih istorijskih ličnosti namenjene deci, koje sadrže važne činjenice i zanimljivosti: „
Mocart – muzički genije“, „
Kleopatra – poslednja kraljica Egipta“, „
Albert Ajnštajn – veliki mislilac“, „
Leonardo da Vinči – renesansni genije“. Knjige su u punom koloru i tvrdom povezu.
Čitanje najvećih književnih klasika na engleskom je lako zahvaljujući knjigama iz edicije „Read in English“. Klasici na engleskom jeziku „
Treasure Island“, „
The Hound of the Baskervilles“, „
Peter Pan“ i „
King Arthur“ prilagođeni su deci i onima koji počinju samostalno da čitaju na engleskom. Audio-verzija može da se presluša i preuzme na internet stranici svake od knjiga na www.laguna.rs.
Čekamo vas u Noći knjige, 8. juna od 17 sati do ponoći u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, ali i na sajtovima www.laguna.rs i www.delfi.rs!