„Knjige i filmovi su kao jabuke i pomorandže. I jedno i drugo su voće, ali potpuno drugačijeg ukusa.“ Stiven King
Netfliks, HBO, BBC, Hulu...sve ove platforme i produkcijske kuće imaju jednu zajedničku osobinu: obožavaju da ekranizuju romane. Netfliks je vodeća platforma koja preti da zameni televizijski program. Čak je pokrenuo i trend bindžovanja kada je postavljena cela sezona jedne serije odjednom, što je do tada bilo nečuveno. Ja ću vam danas otkriti 5 knjiga (serijala) koje sam pročitala, pa odgledala serije koje su po njima snimljene. Spojler: knjiga je uvek bolja.
„Sluškinjina priča“ – Margaret Atvud
Verovatno jedna od najpoznatijih ekranizacija u poslednjih nekoliko godina. U fokusu romana i serije je Fredovica, koja živi u Republici Galad i koja ima samo jednu funkciju: da se razmnožava. Ako od toga odstupi, biće, kao i svi disidenti, obešena na zidu ili izgnana u sporu smrt od radijacije. Iako je objavljena 1985. godine, ova knjiga je relevantna i dan-danas. Džojs Kerol Outs je to najbolje opisala u svojoj recenziji „Sluškinjine priče“: „Kako je samo sablasno proročka činjenica da je Republiku Galad osnovala grupa hrišćanskih fundamentalista – koje je odbacilo preterano liberalno, bezbožno i promiskuitetno društvo – i smaknula predsednika, izrešetala članove Kongresa, objavila državnu uzbunu i za to okrivila ’islamske fanatike’... Kao i u Orvelovom romanu ’1984’, republika učvršćuje svoju vlast i snagu održavanjem neprekidnih ratova sa demonizovanim ’neprijateljima’.“
„Trinaest razloga“ – Džej Ašer
Verujem da je ovaj roman ekranizovan da bi bio primamljiviji publici kojoj je namenjen – tinejdžerima. Knjiga se bavi veoma važnim temama depresije, samoubistva, vršnjačkog nasilja, seksualnosti, i raznim problemima i pritiscima sa kojima se nose mladi ljudi danas. Tinejdžeri znaju da budu veoma okrutni jedni prema drugima, baš u toj fazi kada su emotivno nezreli, jer je lakše glumiti dok ne nađeš pravog sebe, nego se otvoriti i pokazati ranjivost. Priča prati tinejdžera Kleja, koji dobija trinaest audio-kaseta koje je snimila Hana Bejker, devojka iz njegove škole, pre nego što se ubila. Hana je namenila trinaest kaseta za osobe koje su, svaka na svoj način, doprinele tome da odluči da okonča svoj život. Ne znajući kakvog je udela mogao imati u ovome, Klej počinje da preslušava kasete i otkriva sudbinu Hane Bejker.
„Oštri predmeti“ – Džilijen Flin
Ovo je impresivan psihološki triler, dodala bih i bolji od planetarnog bestselera „Iščezla“. Ova knjiga je dokaz da porodica ostavlja najveće traume i ožiljke. Novinarka Kamil Priker dobija zadatak da se vrati u svoj rodni grad u Misuriju ne bi li napravila reportažu o otmici i ubistvu dve devojčice. U svom domu koji je davno napustila sačekaće je nove uvrede i mučna sećanja na tragične događaje iz detinjstva. Podeliću sa vama svoj omiljeni citat iz knjige koji prenosi delić jezive atmosfere:
„Telo mi je padalo u vatru. Malo sam se ushodala po sobi, pokušavajući da se setim kako pravilno da dišem, kako da umirim kožu. Ali ona mi je vrištala. Ponekad su moji ožiljci svojeglavi. Vidite, ja se sečem. I seckam, režem, urezujem, bodem. Ja sam veoma poseban slučaj. Ja imam cilj. Vidite, moja koža vrišti.“
„Neznanac“ – Harlan Koben
Upoznajte Prajsove – naizgled savršenu porodicu. Adam i Korin imaju divan brak, dva dobra sina i lepu kuću u predgrađu Nju Džerzija. Kada Adam upozna Neznanca, njihov svet će se okrenuti naopačke. Adam ne zna ko je on, kakva je priroda njegovih namera, ali tajna koju mu je otkrio o Korin nije samo razarajuća, već je i istinita. Veče nakon što ju je suočio s njom, Korin nestaje – bez ikakve poruke, čak ni za sinove. Da li je sama pobegla ili je možda Neznanac imao veze sa tim? Dok Adam traga za njom i pokušava da pronađe Neznanca koji mu je upravo uništio život, shvata da se upleo u nešto mnogo veće i mračnije od Korine obmane. Harlan Koben je potpisao ugovor sa Netfliksom za 14 naslova, tako da možemo očekivati još sjajnih adaptacija.
„Njegova mračna tkanja“ – Filip Pulman
Trilogiju čine knjige „Severna svetlost“, „Čudotvorni nož“ i „Ćilibarski durbin“, a serijal prati dvoje dece koja lutaju kroz niz paralelnih univerzuma praćena velikim brojem čudnovatih polimorfnih bića. Sva tri romana dobila su brojne nagrade, a najznačajnije su Vitbredova nagrada kojom je 2001. godine ovenčana završna knjiga serijala „Ćilibarski durbin“ i Karnegijeva medalja koja je Pulmanu dodeljena za roman „Severna svetlost“ 1995. godine. Iako je uvodni roman bio namenjen pre svega mlađim čitaocima, zahvaljujući brojnim idejama iz domena fizike, filozofije i teologije, njena ciljna grupa postaje prvenstveno zrelija čitalačka publika.
„Dobra predskazanja“ – Teri Pračet i Nil Gejmen
Ovo je potpuno otkačena knjiga puna živopisnih likova, urnebesno komična i neophodna za sve fanove, ali i za one koji još uvek nisu otkrili ova dva autora. Pračetov smisao za humor pomešan sa Gejmenovim talentom nepogrešiva je kombinacija. Apokalipsa nikada nije bila interesantnija, a ni smešnija! Sudeći prema „Lepim i tačnim proročanstvima Agnes Nater“ – jedinog pouzdanog vodiča kroz budućnost – svet će okončati u subotu. Sledeće subote, zapravo. Nešto pre večere...
„Pre skoro 30 godina, Teri Pračet i ja smo napisali najsmešniju moguću priču o smaku sveta, sa anđelima i demonima, da ne pominjem i jedanaestogodišnjeg Antihrista“, kaže Gejmen. „Mnogima je to postala omiljena knjiga. Žao mi je što Teri Pračet nije živ da vidi ovu fantastičnu ekranizaciju.“
„Igra prestola“ – Džordž R. R. Martin
Sve što kažem o ovom serijalu verovatno već znate. Internet ima jednu veliku manu –sveprisutan je. Čak iako niste čitali knjige i uspeli ste da izbegnete seriju uprkos silnim ubeđivanjima najbližih prijatelja, sigurno znate za ovu fantastičnu sagu. Džordž R. R. Martin je stvorio istinsko remek-delo, objedinivši sve ono najbolje što žanr epske fantastike može da pruži. Magija, spletke, romanse i pustolovine ispunjavaju stranice prvog toma ovog epskog serijala, koji će zasigurno oduševiti ne samo ljubitelje žanra, već i mnogo širi krug čitalaca. Iako je serija završena, podsećam vas da Martin još nije napisao poslednju knjigu u ovom serijalu, tako da je pravo vreme da kupite prvu, možda će poslednju i završiti dok vama dođe na red za čitanje. Ova serija je HBO produkciji donela ogroman profit i otvorila vrata za buduće ekranizacije. Na književna dela je počelo da se gleda kao na gotove scenarije, i uz konsultacije sa autorima, snimljeno je mnogo uspešnih adaptacija.
Autor teksta: Dunja Lozuk