Danas ćemo vas obradovati i umesto jednog predstaviti čak šest novih ulova! Šest novih romana Laguninih dobro poznatih i nagrađivanih autora zbog kojih ćete sigurno ostati budni do kasnih večernjih sati. Evo za koje knjige treba da napravite mesta na svojoj polici u ovoj i narednoj godini:
Kolson Vajthed – „Crook Manifesto“
Dvostruki dobitnik Pulicerove nagrade nastavlja svoju sagu o Harlemu u moćnom i izuzetno zabavnom romanu koji priziva Njujork sedamdesetih godina prošlog veka. Ovo je mračno-komična priča o gradu pod opsadom, ali istovremeno potraga za pravim značenjem porodice kao celine. Kaleidoskopski portret Harlema Kolsona Vajtheda sigurno će vam ostati u sećanju dugo nakon što pročitate poslednju stranicu.
Dž. M. Kuci – „The Pole“
Ovaj nobelovac napisao je još jedan uzbudljiv roman o upornoj ljubavi i nepredvidivosti međuljudskih odnosa. Ovog puta priča nam priču o Vitoldu, energičnom, ekstravagantno sedokosom poljskom pijanisti koji se zaljubljuje u Beatriz, mecenu umetnosti koja pomaže u organizaciji njegovog koncerta u Barseloni. Iako je Beatriz udata, rađaju se osećanja koja ne može da ignoriše. Dok se njihova veza razvija, borba za moć između njih se zaoštrava — da li Beatriz ograničava njihovu strast kontrolišući svoje emocije, ili je Vitold guši pokušavajući da oživi svoj san o ljubavi?
Džumpa Lahiri – „Racconti Romani“
Rim – metropola i bezvremeni spomenik čovečanstva, spona između prošlosti i budućnosti, višestruk i metafizičan – protagonista je ovih devet priča: nova zbirka kratkih priča od Pulicerom nagrađene autorke koja je s razlogom prozvana majstorom kratke forme. Originalno napisane na italijanskom jeziku, ove priče je sama autorka prevela na engleski jezik. Naslov zbirke je omaž njenom omiljenom piscu Albertu Moraviji i svaka priča se završava pitanjem koje čitaocu daje do znanja da je priča samo delić složenih života koje svi živimo.
Ildefonso Falkones – „Esclava de la Libertad“
Ova epska saga objavljena je u Španiji u tiražu od 150.000 primeraka i već je na top-listi najprodavanijih naslova. Autor otkriva mračno poglavlje španske istorije – ropstvo u kolonijama. Kroz priču dve žene, jedne na Kubi u 19. veku te druge u savremenom Madridu, Falkones ispisuje živ i atmosferičan istorijski narativ, otkrivajući nepravde utkane u celo jedno društvo i time odaje počast ulozi žena u njihovoj borbi za pravdu i slobodu. Ne propustite novi roman najznačajnijeg španskog pisca istorijskih romana našeg vremena.
Ejbraham Vergeze – „The Covenant of Water“
Od autora bestselera „
Kapija suza“ stiže nam veličanstveni novi ep o ljubavi, veri i medicini koji prati tri generacije jedne porodice. Radnja romana pokriva period od 1900. do 1977. godine i smeštena je u Kerali na obali Malabara u južnoj Indiji. Roman nam otkriva sudbinu porodice koja pati od posebne kletve – u svakoj generaciji najmanje jedna osoba umre utapanjem. Dok pokušavaju da odgonetnu zašto je baš njihovu porodicu zadesila tragična sudbina, autor evocira izgubljenu Indiju i stavlja akcenat na protok vremena, ispisujući himnu napretku u medicini i ljudskom razumevanju, i ponižavajuće svedočanstvo o teškoćama koje su prošle generacije prošle zarad onih koji su danas živi.
Ejmor Touls – „The Lincoln Highway“
Autor bestselera „
Džentlmen u Moskvi“ vraća se sa stilski savršenim i pronicljivim romanom smeštenim u Ameriku pedesetih godina prošlog veka. Osamnaestogodišnjeg Emeta Votsona kući u Nebrasku vozi upravnik radne farme na kojoj je upravo odslužio godinu dana kazne zbog ubistva iz nehata. Ali kada stignu do destinacije, Emet otkriva da su se dva prijatelja zatvorenika sakrila u gepeku upravnikovog automobila. Zajedno su skovali potpuno drugačiji plan za Emetovu budućnost. Toulsov novi roman će zadovoljiti ljubitelje njegovog višeslojnog književnog stila, pružajući im niz novih i bogato zamišljenih postavki, likova i tema.
Autor: Dunja Lozuk