U nemačkom gradu Tibingenu, tri univerzitetska profesora su osmislila 2017. godine projekat Kasandra – incijativu koja predlaže da se romani koriste u proučavanju političkih situacija. Ideja jeste bila neobična, u najmanju ruku, ali je projekat Kasandra nastavio da se odvija po planu. Filip Olterman, novinar Gardijana koji je ispratio projekat, napisao je
članak (26. juna 2021.) u kome piše da su zapravo neki romani predvideli ponešto što se zaista odigralo u stvarnosti.
„Ideja da su romanopisci savremeni proroci (Kasandre) – ‘koji uvek govore istinu koja se nikad ne prihvata kao istinita’ – na pozitivan način može zvučati ezoterički“, objašnjava Olterman. „Na internetu postoji hrpa materijala o knjigama koje predviđaju događaje mnogo pre nego što se odigraju, ali većina njih su slučajni činovi vidovitosti u kojima pisci naučne fantastike opisuju futurističku tehnološku opremu“.
Olterman navodi primere romana koji su predvideli događaje koji su se zaista odigrali u stvarnosti.
Ovaj novinar primećuje da je „H. Dž. Vels u delu
The world set free (Oslobođeni svet) iz 1914. godine pisao o atomskim bombama čiji radioaktivni elementi kontaminiraju bojište – tri decenije pre Hirošime i Nagasakija. Britanski autor romana
Stand On Zanzibar (Stav o Zanzibaru, 1968.), Džon Braner, zamislio je savez evropskih država, uspon globalnog uticaja Kine, ekonomski pad moći Detroita i inaguraciju ‘predsednika Obomija’. A tu je, naravno, i
Orvelovo delo ‘1984’, u kom jednopartijska država nadzire građane i prati raspoloženja i otkucaje srca – napisano više od pola veka pre nego što je uveden
NSA Prism program za nadzor i pre nego što je Kina počela da koristi softver za prepoznavanje lica kako bi pratila kretanje svojih državljana.“
Slično tome, naučnofantastični film
Soylent Green (Zelena soja) iz 1973. godine (sa Čarltonom Hestonom i Edvardom G. Robinsonom u glavnim ulogama) predvideo je da će 2022. godine svet biti pogođen zagađenjem a fosilna goriva će dovesti do kobnih ekoloških, ekonomskih i političkih posledica – i dok se nalazimo na pragu 2022. godine, nije teško uvideti da ovaj film nije bio toliko dalek od istine. SPOJLER: Zelena soja se pravi od ljudi.
Jurgen Verthajmer, jedan od nemačkih akademika književnosti koji je uključen u projekat Kasandra, izjavio je za Gardijan: „Pisci prikazuju stvarnost na takav način da njihovi čitaoci momentalno vizualizuju svet i vide sebe u njemu. Oni rade u oblasti koja može biti i objektivna i subjektivna, stvarajući popis unutarnjih emocija života pojedinaca kroz istoriju“.
Prema Oltermanu, projekat Kasandra je bio „probni rad koji je trebalo da pokaže kako su se rat na Kosovu i pojava terorističke grupe Boko Haram mogli predvideti proučavanjem književnih tekstova“.
Koliko god je „ezoterički“ ovaj projekat u startu možda delovao, Ministarstvo odbrane Nemačke je obezbedilo njegovo finansiranje, dodaje Olterman.
„Ministarstvo odbrane Nemačke je odlučilo da produži finansiranje projekta Kasandra još dve godine“, kaže Olterman. „Očekuju da Verthajmerov tim razvije metod konvertovanja književnih uvida u nepogrešive činjenice koje bi mogle da koriste vojni strateški operativci: ‘emotivne mape’ kriznih područja, naročito za Afriku i Bliski Istok, koji će ‘hronološki meriti porast nasilnog rečnika’.“
Autor: Aleks Henderson
Izvor: alternet.org
Prevod: Aleksandra Branković