INSEKTI KOJI VOLE KNJIGE
Jeste li znali da knjiški moljci stvarno postoje? Izraz se obično ne odnosi na određenu vrstu insekata, već postoje mnogi insekti koji vole knjige. Između ostalih tvrdokrilci, knjiške vaši, moljci, srebrne ribice, termiti i bubašvabe. Ove odvratne stvorove privlači lepak u knjigama, buđ na stranicama, kao i sam papir, čime se svime hrane. Zastrašujuće saznanje je da grinje više vole vašu krv od vaših knjiga, te ne postoji opasnost da će vam pojesti biblioteku. Znaju, međutim, da se „švercuju“ u knjigama ili da ih koriste kao sklonište, što je verovatno podjednako grozno. Sada kada znate kojih se insekata valja čuvati (izvinjavam se ako sam ih dobrano ogadila), hajde da vidimo kako se od njih možete zaštititi, kao i kako ih se možete otarasiti ako se pojave.
PREVENCIJA
Sklonite knjige sa poda
Držite knjige na policama, tako da vam pod bude čist i prohodan. Naravno, najveći broj insekata se penje bez većih problema, ali knjige koje stoje na podu su isuviše laka meta.
Sklonite knjige iz spavaće sobe (ili ih bar udaljite od kreveta)
Verovatno ste videli slike polica koje vise iznad kreveta. Mada lepo izgledaju na Pinterestu, kada god vidim takve slike, prvo pomislim na insekte koji sebi tu prave topli dom. Grinje vole da sviju gnezdo u vašim krevetima ili u njihovoj neposrednoj blizini, te nemojte knjige držite u istoj prostoriji, ako baš ne morate.
Druge insekte sa ovog spiska, poput bubašvaba ili srebrnih ribica, privlači vlaga, te stoga vole da se smeste u kupatilu ili kuhinji, ali pretpostavljam da mnogo manje ljudi drži knjige u ovim prostorijama. Ukoliko ima takvih, nudim isti savet.
Držite knjige na suvom i vodite računa o tome koliko je vazduh vlažan
Vratimo se pitanju vlage, koja može izazvati pojavu i širenje buđi – mimo toga, ona privlači i insekte. Stoga izbegavajte da knjige držite u prostorijama u kojima je obično visoka temperatura ili velika vlažnost vazduha, kao što su podrum ili tavan. Ukoliko možete, knjige uvek držite u dnevnom boravku i koristite ventilator, klimu ili isušivač vazduha, posebno tokom toplijih meseci, da biste kontrolisali temperaturu i vlažnost prostorije. Mada morate voditi računa i o tome da ne preterate, pošto knjigama škodi i ako ih isušite.
Koristite plastiku (nikako karton) za odlaganje knjiga
Ukoliko imate knjige koje ne držite na policama ili ste ih negde privremeno sklonili, koristite plastiku umesto kartona za pakovanje, pošto karton može biti jako privlačan dom i izvor hrane za insekte, poput bubašvaba.
Otarasite se buđi i vlage na knjigama
Ukoliko primetite da se na vašim knjigama pojavila buđ, postarajte se da ih dobro očistite, kako problem ne bi postao daleko ozbiljniji.
Držite hranu podalje od knjiga
I hrana privlači insekte, posebno kada se ostavi na otvorenom. Nemojte držati velike količine hrane u blizini knjiga ili, ako već držite grickalice pri ruci, čuvajte ih u hermetički zatvorenim posudama i detaljno sve očistite nakon jela.
Redovno čistite police
Naslage prašine predstavljaju idealno utočište za insekte, pa se trudite da često čistite police, brišete prašinu sa njih i samih knjiga. Isto važi i za ostatak vašeg doma. Ovo mi je u početku bila najomraženija praksa, ali zahvaljujući TikToku i audio-knjigama, postala sam opsednuta čišćenjem.
Proveravajte svoje knjige u potrazi za tragovima insekata
Obratite pažnju na izmet na policama i žute ili braonkaste mrlje na gornjoj strani vaših knjiga, posebno u blizini poveza, pošto to mogu biti tragovi insekata, poput srebrnih ribica, bubašvaba ili grinja. Srebrne ribice ostavljaju i blede, svetlije tragove na koricama knjiga ili stranicama na kojima su pojele gornji sloj. Načete stranice ili rupe u stranicama takođe mogu biti tragovi srebrnih ribica, termita ili bubašvaba.