Urednik u Laguni Srđan Krstić preporučuje knjigu „
Poreklo noćne tame: Edgar Alan Po i počeci američke nauke“
Džona Treša, jer daje suštinski važan novi portret pisca čije delo ne prestaje da fascinira čitaoce širom sveta, a čiji je život postao sinonim za misteriju i imaginaciju.
U dugoj istoriji književnosti ima mnogih primera slavnih i poštovanih književnika koji su uticali na svoju epohu, koji su napisali remek-dela trajne vrednosti, a živeli su dugo i tokom života nisu imali veće finansijske probleme.
Jedan od njih je
Viktor Igo, kojeg je čitav Pariz ispratio kada je umro u 82. godini, a njegov roman „Jadnici“ aktuelan je i danas – nedavno je po njemu snimljen istoimeni filmski hit.
Tolstoj je doživeo isti broj godina, napisao, uz mnoge druge knjige, „
Anu Karenjinu“ i „
Rat i Mir“ i vodio imanje u Jasnoj Poljani. Čitaju ga i danas, a svaka decenija ima bar po jednu filmsku verziju „Ane Karenjine“.
Dikens je već živeo dvadeset godina manje, ali je stvarao ne strahujući za svoju egzistenciju, iako je u mladosti teško živeo. Istog veka je bio i
Dostojevski, koji je za razliku od gore navedene trojice večito kuburio s parama, da ne pominjemo progon u Sibir kojem je prethodilo pomilovanje u poslednjem času pre izvršenja smrtne kazne na koju je osuđen. Sva četvorica ovih velikana stvarala su tokom 19. veka i iza njih su ostala dela neprolazne vrednosti. Živeli su dovoljno dugo da iza sebe ostave tomove romana. Dostojevski je imao finansijskih problema, ali je uspevao da pobegne od prosjačkog štapa.
Poov neizbrisiv trag
Negde u to vreme, s druge strane okeana, u sredini u kojoj knjiga tada nije baš živela istim životom kao u Evropi, stvarao je
Edgar Alan Po. Rodio se sedam godina posle Igoa, a umro je kada se Francuz tek zagrevao za „Jadnike“. Za Poa su novčane nedaće Dostojevskog bile nedosanjani san, a Rus je svoja najbolja dela napisao u godinama koje Po nije dočekao. Dikensa je upoznao i ovaj mu je obećao da će mu pomoći, ali nije.
Po je živeo kratko, svega četrdeset godina. Uglavnom se mučio, što usled nemaštine, što zbog demona alkohola koji ga je progonio od rane mladosti. Njegov opus po obimu ne može da se meri s ovim velikanima, a opet je ostavio neizbrisivi trag u svetskoj književnosti i kulturi i dan-danas milioni čitalaca širom sveta uživaju u njegovim delima. Njegove priče su inspiracija ne samo za pojedine filmove već i za čitave žanrove književnosti i filmske umetnosti koji su nastali zahvaljujući njemu. Nije napisao mnogo pesama, ali „
Gavran“ i „Anabel Li“ još odzvanjaju moćnim stihovima.
Ako vas interesuje ko je bio ovaj čovek, zanesen literaturom i naukom svog doba, kojeg život nimalo nije štedeo, kojem nije dato ni mnogo vremena da se iskaže, knjiga „Poreklo noćne tame: Edgar Alan Po i počeci američke nauke“ će vam osvetliti njegov lik i pokazati punu dramu ovog izuzetnog života. Otkriće vam i sve one malo poznate strane njegove ličnosti, a pre svega Poovu duboku povezanost s naukom tog vremena. Nije stvarao dugo, pisao je grozničavo, uvek rastrgnut i pod pritiskom, ali da završim u maniru njegovog „Gavrana“:
onoga ko tako dobro piše / neće biti nikad više.
Autor:
Srđan Krstić
Izvor: časopis Bukmarker, br. 19