Srđan Krstić, urednik naslova poput Hararijevog „Homo deusa“, „Puteva svile“ Pitera Frankopana, ili planetarnog bestselera „E, zabole me“ Marka Mansona, preporučivaće u narednom periodu knjige koje treba čitati baš u ovom trenutku. Pažljivo pročitajte i razumećete zašto.
Svako od nas nosi u sebi bar jedan roman. Nažalost, to je istina ‒ rekli bismo mi urednici koji često moramo i da čitamo ili bar bacimo pogled na neki od tih romana. Još gore je što moramo i da odbijemo autora, a da on to ne primi kao smak sveta. Ponekad nam je dovoljan i samo letimičan pogled da znamo kako delo u koje je uloženo mnogo truda i još više nade ne valja i nikada u tom obliku neće biti objavljeno.
Kada prođe period u kojem smo saterani u kuće i kada lepe dane provodimo između četiri zida očekujem da će nastati poplava romana. Svi koje sam čuo da kažu (a bilo ih je mnogo): „Ja samo kad bih imala vremena, napisala bih čudo“, sad imaju vremena i s nadom u čudo mnogi su se latili posla.
Treba pisati. Treba napisati i svoj roman. Ako ništa drugo, to je izvrsna terapija za ovo nesvakidašnje vreme. Ali, kao što svaki zanat ima svoje tajne, tako i pisanje romana nije baš jednostavno. Ima mnogo skrivenih prepreka o koje ćete se saplesti u mraku, a tu će ostati i vaš rukopis.
Knjiga „
Kako napisati roman“, u izdanju Lagune neće napisati roman umesto vas. Neće vam širom otvoriti vrata knjižara jer to je samo knjiga a ne čarobni napitak, ali pomoći će vam da neki urednik ne počne odmah da smišlja kako će u rukavicama da vas odbije. Ovde nema suvih, dosadnih uputstava već vi zajedno sa ambicioznom spisateljicom koja vas vodi kroz knjigu i žarko želi da napiše svoje prvo delo, polako gradite svoje tekst, korak po korak, metodom koja vas neće puno opterećivati krutim pravilima, ali ćete dobiti i mnoštvo saveta na koje mi nismo navikli u ovom podneblju kada je u pitanju pisanje. Praktičnih, upotrebljivih, korisnih saveta. A jedan od njih, otkriću vam, kaže vam da uđete u knjižaru, osvrnete se oko sebe i vidite gde bi na policama zaista mogla da stoji vaša knjiga, pored kojih naslova slične tematike, pored kojih i kakvih autora, šta vam to donosi i kako da se na to spremite. Razmislite samo o ovoj jednoj usputnoj napomeni i videćete koliko će se promeniti vaš stav o onome što ćete napisati.
Vaš roman ne mora da bude objavljen. Možete i sami da ga objavite ako niko drugi neće i to vas možda proslavi. Možda neka izdavačka kuća odluči da uloži u vas. Ako osećate da treba, pišite, ali pre nego što se latite pera, pročitajte ili bar prelistajte „Kako napisati roman“, i vaše delo će dobiti bolju strukturu, jasnije likove i uspešne obrte. Ako ste već zašli duboko u rukopis, imate završenu prvu ruku ili tek počinjete da pišete, odvojte malo vremena (ovih dana ga verovatno imate) i pružite sebi priliku da vam tekst, ako ga urednici i odbiju, služi na čast. Verujte na reč uredniku koji, kao i mnoge kolege, bez razmišljanja odbija sve ono što bar donekle ne prati osnovna načela romana, koja vam se u formi zabavne priče predstavljaju u knjizi koju vam toplo preporučujem. Pišite, ali i čitajte, čitajte što više.
Srđan Krstić