Grupa francuskih književnika je obećala da će platiti kazne koje je država nametnula knjižarama koje su nastavile sa radom uprkos pravilima policijskog časa tokom izolacije zbog koronavirusa.
Obećanje je u javnost izneo autor bestselera Aleksandar Žarden, koji je dodao da se pisci udružuju kako bi podržali knjižare tokom krize.
Prema pravilima policijskog časa u Francuskoj, koji je na snazi do 1. decembra, ako ne i nadalje, samo prodavnice neophodnih namirnica i proizvoda mogu biti otvorene za rad. Knjižare se ne smatraju „neophodnim“.
Žarden, koji je prošlog meseca izgubio bliskog rođaka od koronavirusa, izjavio je da opasnost po zdravlje ne prihvata olako, ali se boji za opstanak i budućnost nezavisnih knjižara. „Nećemo dozvoliti da nam se knjižare zatvore“, izjavio je za BFMTV. „Ne možemo dozvoliti da nastradaju pod pritiskom policije.“
Prodavnice mogu da trguju knjigama samo preko onlajn platformi, što se ispostavilo kao veliki izazov za mala preduzeća. Supermarketima su izdate odredbe za zatvaranje odeljaka sa knjigama.
Žarden, autor ljubavnih romana „Zebra“ i „Fanfan“, rekao je da se nagrađivani autor Didje van Kovlar, čiji je roman „Put u jednom pravcu“ ovenčan nagradom Gonkur 1994. godine, ponudio da plati kazne koje su nametnute knjižarama u Kanu.
„Ja ću platiti kaznu one knjižare koja je sledeća dobije, a neko drugi će platiti narednu“, izjavio je Žarden.
Početkom policijskog časa koji je počeo pre više od dve nedelje, gradonačelnik Pariza, An Idalgo, zalagala se – bezuspešno – za to da se knjižarama dozvoli da budu otvorene za javnost, umesto da se narod okrene Amazonu. Stav je podržao i nekadašnji predsednik francuske Fransoa Oland.
Književni kritičar Fransoa Bunel objavio je da pokreće peticiju protiv zatvaranja knjižara, što je okarakterisao kao korak kojim se Francuska lišava svoje „najbolje odbrane od opskurantizma“.
„Kako smo mogli da uvidimo nakon prvog policijskog časa (tokom marta/aprila), u ovoj zemlji ima više miliona ljudi koji žele da čitaju, kojima je potrebno da čitaju. Zatvoriti knjižare znači osuditi čitavu jednu oblast kulturne ekonomije na posrnuće, a u nekim slučajevima i na nestanak“, Bunjel je izjavio za
France 5.
Dodao je da vlada čini „ogroman ustupak kompaniji koja počinje sa AMA i završava se sa ZON“.
Akademija Gonkur, koja dodeljuje najprestižniju nagradu za književnost u Francuskoj, kao gest „solidarnosti“ sa knjižarama, odložila je na neodređeno ovogodišnju ceremoniju koja je bila zakazana za 10. novembar.
Tokom novembra je grupa francuskih književnika i izdavača zaplovila rekom Senom u znak protesta protiv nametnutih pravila o zatvaranju knjižara, dajući na taj način „podršku književnosti“. Policija je primorala plovilo da se vrati u pristanište, a putnici su zamoljeni da se raziđu.
Autor: Kim Vilšer
Izvor: theguardian.com
Prevod: Aleksandra Branković