Uznemirujuća tema nepreglednih dubina interneta povod je za gostovanje savršenog vodiča u te oblasti - Džejmija Bartleta. Novinar, teh-bloger i direktor Centra za analizu društvenih medija u organizaciji Demos nam dolazi iz Londona. Njegovu prvu knjigu „Darknet – U digitalnom podzemlju“ objavila je Laguna 2016. godine, kao jedno od prvih izdanja sjajne edicije #Netopija koja se bavi onim manje poznatim stranama interneta.
Džejmi Bartlet svoje članke objavljuje u Telegrafu, Gardijanu, Sandej tajmsu i mnogim drugim listovima i blogovima. Piše o onlajn ekstremizmu, darknetu, kriptovalutama, slobodi govora, upotrebi društvenih medija u političke svrhe, tehnologijama nadziranja interneta, veštačkoj inteligenciji...
Promocija knjige „Darknet – U digitalnom podzemlju“ u izdanju Lagune održaće se u petak 13. aprila od 19 sati u knjižari Delfi SKC, Kralja Milana 48. Pored Bartleta, na promociji će govoriti doc dr Tamara Vučenović, teoretičarka digitalnih medija i kulture, i Jelena Jovanović, stručnjak za mrežnu bezbednost, novinar i aktivista. Prevod sa engleskog na srpski će biti obezbeđen.
Knjiga „Darknet – U digitalnom podzemlju“ je prosvetljujuće i živopisno istraživanje interneta i njegovih najinovativnijih i najbizarnijih supkultura. Ono se prostire od popularnih društvenih mreža i tajnih grupa na Fejsbuku do kriptovanih delova mreže Tor i najzabačenijih odaja Deep Weba. To je svet koji se često pominje u medijskim izveštajima, ali je ipak nedovoljno poznat.
Džejmi Bartlet je i gost Međunarodne studentske konferencije LibertyCon posvećene aktuelnim temama iz oblasti informacionih tehnologija, koja će se održati na Kolarcu od 13-15. aprila. Ove godine, tema je je #ExpressYourself sa fokusom na slobodu izraza u najširem smislu – govor, štampu, umetnost, tehnologiju i još mnogo toga. Odlični govornici, studenti iz čitavog sveta, predstaviće zanimljive teme od darknet-a, bitkoina pa sve do aktuelnih političkih i ekonomskih tema. Više informacija o događaju potražite
ovde.
Za sve one koje ova tema zanima, ovo je izuzetna prilika da čuju iz prve ruke šta se dešava u svetu, kako strane vlade rešavaju ovo pitanje, i koliko daleko sežu grane digitalnog podzemlja.