Laguna - Bukmarker - „Doživotna robija“: Roman kao prozivka političke korektnosti - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Doživotna robija“: Roman kao prozivka političke korektnosti

Duže čekanje se isplatilo. Beogradska Laguna objavila je novi roman Vedrane RudanDoživotna robija“ koji je sve što smo očekivali i želeli od ove autorke i još pride.

„Doživotna robija“ je Rudan u svom najboljem izdanju – sarkastična, duhovita, ironična, vrlo pronicljiva i brutalno iskrena. Odličan poznavalac ljudske prirode i autorka bez dlake na jeziku, Rudan u novom romanu čitaocima nudi nesvakidašnju junakinju koja se ne uklapa u stereotipe i kao takva ih bez pardona secira i „proziva“.

Nakon smrti muža koga je volela Lola gubi volju za životom i jedino želi da njena ćerka Tina bude srećna. Za taj iskreni osmeh Lola je spremna da uradi sve.

„Doživotna robija“ je roman o majkama i ćerkama, o disfunkcionalnim porodicama, o netipičnim junakinjama i pre svega o slobodi i žrtvama koje treba podneti zarad te slobode. Na mnogo načina ovo je i roman toka svesti i porodična drama i noar, sve začinjeno britkim, britkim jezikom Vedrane Rudan.

Da li je sloboda moguća bez materijalne sigurnosti? Šta je potrebno da bi žena bila nezavisna? Majčinstvo i sva borba i izazovi koje nosi, večito komplikovani odnosi majke i ćerke, unutrašnja borba žene koja prkosi stereotipima i očekivanjima sredine, koja želi da živi svoj život ugađajući samo sebi, Rudan o svemu tome piše u ovoj priči o ženi koja možda neće biti po svačijem ukusu, ali je neko koga ne možete da ne poštujete i ne navijate za nju.

Novi roman autorke bestselera „Muškarac u grlu“, „Dabogda te majka rodila“, „Ljubav na posljednji pogled“ i mnogih drugih jeste i kritika društva – naročito patrijarhalne ideje o tome kako žena treba da se ponaša, gde joj je mesto u društvu i šta su joj obaveze.

„Doživotna robija“ je priča o porodici i nasilju u porodici, prozivka političke korektnosti koja nam se svima popela na vrh glave (roman je vrlo nekorektan i to je jedna od najboljih stvari kod Vedrane Rudan), osvrt na pandemiju korone koja nam je svima resetovala živote – često ne nabolje.

Ljubitelji ove autorke-blogerke, jedne od najpopularnijih u regionu, uživaće u knjizi. Oni kojima možda nije najomiljenija, trebalo bi da joj pruže šansu jer je „Doživotna robija“ beskrajno inteligentan, oštar i duhovit uvid u žensku psihu i ovo naše nesrećno balkansko društvo. Odvojite popodne, spakujte se u omiljenu fotelju, sipajte sebi čašu vina i uživajte. Nećete se pokajati.

Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
jelena bačić alimpić o romanu krojač priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega ljubavi laguna knjige Jelena Bačić Alimpić o romanu „Krojač“: Priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega – ljubavi
09.05.2025.
Nedavno je Jelena Bačić Alimpić objavila svoj novi roman pod nazivom „Krojač“. To je roman o onima koji su krojili život uprkos smrti, o tajnama koje su ostale sačuvane u šavovima odela i o sudbini, k...
više
đorđe bajić šta donosi prvi trilerfest video  laguna knjige Đorđe Bajić: Šta donosi prvi Trilerfest? [video]
09.05.2025.
Uoči Trilerfesta, prvog regionalnog festivala trilera i kriminalističkog žanra, koji se od 16. do 18. maja održava u Domu omladine Beograda, u emisiji „Hajde da razgovaramo“ gostovao je pisac i scenar...
više
prikaz romana gubitak slike ili planinom sijera de gredos povratak smisla laguna knjige Prikaz romana „Gubitak slike ili Planinom Sijera de Gredos“: Povratak smisla
09.05.2025.
Roman „Gubitak slike“ jedan je od najambicioznijih i najopsežnijih narativnih poduhvata austrijskog nobelovca Petera Handkea (1942), koji sabira mnoge tematske i stilske osobenosti njegovog celokupnog...
više
prikaz zbirke o čemu ne govorimo osećaj za kraj laguna knjige Prikaz zbirke „O čemu ne govorimo“: Osećaj za kraj
09.05.2025.
Njene teme su telo, bolovi koje trpi i bolesti s kojima se bori. Junakinje – i slavne i anonimne – suočene su sa istom mukom. Fizička nemoć i telesna patnja uslovljavaju izolaciju i povlačenje u sebe,...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.