„Laguna” je neosporno ove godine postala najuspešniji i najtiražniji domaći izdavač, ali njen najveći uspeh između dva beogradska sajma knjiga je pregršt nagrada (9) koje su osvojile njene knjige domaćih pisaca, među kojima je 26 „novodošlih u Lagunino jato”.
Nije bilo ugledne domaće nagrade, uključujući NIN-ovu, da se u najužem izboru nije našao neki od Laguninih pisaca, ali pošto se broje samo osvojena priznanja, dva su međunarodna a i ostala su izuzetno „zvučna”.
Regionalna nagrada „Meša Selimović” za knjige sa područja ex Jugoslavije pisane na jeziku koji ne zahteva prevod i dodeljuje se 10 godina u Mešinoj rodnoj Tuzli, otišla je, sve zajedno sa 5.000 konvertibilnih maraka, Mirjani Ðurđeivić za „Kaju, Beograd i dobrog Amerikanca”.
Dušan Veličković se ovenčao Međunarodnom nagradom za slobodu i žurnalizam u Napulju za knjigu „Srbija harcore”.
Nikola Malović je za „Lutajućeg Bokelja” dobio dva važna priznanja - stipendiju za knjigu u rukopisu iz Fonda „Borislav Pekić” i nagradu „Laza Kostić” za najbolju knjigu između dva sajma knjiga. Dvema nagradama je okićen roman Dejana Stojiljkovića „Konstantinovo raskršće” - „Svetosavski pečat” i „Miloš Crnjanski” (koja se dodeljuje jednom u dve godine).
Nagrada „Žensko pero” za najbolju knjigu i jedna od osam knjiga u najužem izboru za NIN-ovu nagradu 2009. bio je debitantski roman Mirjane Urošević „Park Karmen Maćado”.
Ðorđu Milosavljeviću je, takođe, debitantsko roman „Ðavo i mala gospođa” doneo nagradu „Isidora Sekulić”, dok je Ljubivoju Ršumoviću dodeljena nagrada „Branko Ćopić” za knjigu „Sunčanje na mesečini”.
Slobodan Tišma je za „Kvatro stađioni” osvojio nagradu „Biljana Jovanović” koju dodeljuje Srpsko književno društvo.
Zvonko Karanović nije osvojio direktno nagradu ali se u tri navrata našao među nominovanim za NIN-ovu nagradu i nagrade „Meša Selimović”, onu „ Večernjih novosti” i tuzlansku sa romanom „ Tri slike pobede.
Pored već pomenutih domaćih pisaca, „Laguna” je između dva sajma objavila još i knjige: Vuleta Žurića (Narodnjakova smrt), Sretena Ugričića (Neznanom junaku), Kornelija Kovača (Fusnota), Žarka Radakovića (Strah od emigracije), Jovana Ćirilova (Svi moji savremenici 1,2), Siniše Živkovića (Bilo jednom na Dorćolu), Ratka Adamovića (Iza Boga), šest knjiga Slobodana Selenića....
Ekipi žena pisaca koje popunjavaju prazninu na tržištu domaćim „čik lit” ljubićima pridošlica Vesna Dedić Milojević sa „Zauvek u srcu” napravila je pravi bum, jer je za samo nekoliko meseci štampano 10 izdanja!
Započet je projekat „Izabrani priča” Ive Andrića, u okviru koga će se pojaviti šest tematski oformljenih zbirki koje će kao urednik potpisati Dejan Mihailović, a rade se u saradnji sa Zadužbinom Ive Andrića.
Izvor: Tanjug