Ako vas naslov ovog romana navede da pomislite da je posredi priča o Kristijanu Dioru, prevarićete se. Nije.
Samo nas je on, eto sasvim slučajno, odveo do Kat Žurdan, konzervatorke tekstila koja je, našavši se u tajnoj kući svoje babe, otkrila pun ormar njegovih haljina, od kraja rata pa do dana današnjeg.
Otkud njenoj baki, devedesetodišnjoj Margo Žurdan, gomila skupocenih haljina visoke mode?
Upravo nas to pitanje i Katina znatiželja vode do glavne junakinje ove priče u kojoj počivaju sve one hrabre ženske duše koje su svoje dostojanstvo, svoju čast, slobodu, pa i život, dale za spas svoje otadžbine.
Putujemo od Kornvola do Pariza preko logora Ravensbrik sve do Sidneja slušajući priču o neverovatnim ženama koje su radile u Pomoćnoj avijacijskoj službi (ATA) i njihovoj važnoj ulozi koje su imale u toj organizaciji iako su se suočavale sa ponižavanjem, nipodaštavanjem i predasudama, priču o 161. eskadrili koja je noću prebacivala u Francusku agente SOE, čiji je zadatak bio da sabotiraju Nemce i špijuniraju ih, o svim hrabrim pilotima i agentima koji su dali sve od sebe da se rat što pre završi.
U knjizi se pojavljuje mnoštvo stvarnih likova, a svi incidenti, nesreće i operacije zasnovani su na činjenicama tako da će i ljubitelji istorije biti zadovoljeni.
Priča je pitka, laka i zanimljiva, sa sobom nosi dašak glamura, malo avanture i strašan zadah rata i nesreće koji je ublažen bezuslovnom ljubavlju i jakim, pravim prijateljstvom.
A haljine... Dovoljno je reći da sam tokom čitanja držala telefon u ruci i tražila fotografije na internetu. Došla sam do zaključka da bih svaku, sve do jedne, vrlo rado nosila te da je bilo vrlo interesantno živeti četrdesetih i pedesetih. Ako im oduzmemo rat, Hitlera i nemaštinu, razume se.
Ne mogu reći da mi obim struka od 50 cm modela tog doba nije primamljiv, ali kad se setim šta je uzrok takvog obima, stresem se i shvatim da ni ovaj moj od 69 cm nije tako loš [:D] Mogu haljine i da se prošire.
Autor: Nataša Bogdanović Manjenčić
Izvor:
Delfi Kutak