Laguna - Bukmarker - Dejvid Mičel o glasu mladog Japanca koji je prekinuo tišinu o autizmu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Dejvid Mičel o glasu mladog Japanca koji je prekinuo tišinu o autizmu

Japanski autor Naoki Higašida možda vam se ne bi učinio kao naročito pristupačna osoba ako biste naleteli na njega na ulici.

„Ako ga vidite da ide ulicom ka vama, primetićete sve klasične simptome i tikove karakteristične za autizam, i pomislićete: ’Bolje da se pomerim sa trotoara i pustim ovog dečka da prođe, jer mu je očigledno potrebno više prostora nego meni’“, kaže autor Dejvid Mičel. „A onda sednete za sto preko puta njega i on prospe pred vas sve te reči, rečenice, tako artikulisano, tako elokventno.“

Mičel i njegova supruga, Ka Jošida, preveli su na engleski jezik prvu knjigu mladog Higašida, bestseler pod nazivom „Zašto skačem“ iz 2013. godine.

Sada je ovaj par, sa prebivalištem u Irskoj, preveo i drugu knjigu japanskog autora „Padnem sedam puta, a ustanem osam“.

Prvi put su se susreli sa Higašidinim tekstovima tražeći pomoć i smernice u odgajanju njihovog sina, kojem je dijagnostikovan neverbalni autizam. Upoznali su Higašidu i posmatrali ga kako komunicira koristeći abecednu mrežu sa tastaturom. Gledali su kako pokazuje slovo po slovo i mukotrpno gradi reči i rečenice.

„Uz mnogo napora i vremena, i stalno vraćanje na početak i ponavljanje, u stanju je da dobije čitave pasuse i stranice i konačno čitave knjige“, objašnjava Mičel.

Ali za Higašidu, verbalna komunikacija ne dolazi u obzir.

„Možete da mu postavite pitanje i on neće moći da vam pruži verbalni odgovor, na isti način na koji vi ne možete da skočite kroz prozor i odletite“, kaže Mičel. „To nije zato što ne želi da pokuša.“

Higašida prisustvuje konferencijama o autizmu. Ponekad i sam drži prezentacije, i uz određene teškoće, u stanju je da pročita unapred pripremljen tekst. Njegov glas je visok i nema mnogo kontrole nad njim. Mičel kaže da Higašida nije nikakav „guru“, ali tvrdi da mladi japanski autor govori „iz ličnog iskustva“.

„On ne kaže da je pronašao rešenje za neverbalni autizam, ali jeste pronašao rešenje za sopstveni neverbalni autizam“, objašnjava Mičel.

Iz knjige „Padnem sedam puta, a ustanem osam“ čitaocu je jasno da Higašida svet doživljava drugačije od većine ljudi. On, na primer, opisuje 12 faza kroz koje prolazi kako bi prepoznao da napolju pada kiša. Ali u nekim drugim situacijama njegovi misaoni procesi su lako prepoznatljivi. Njegovo delo je duboko emocionalno i odiše empatijom. Higašida piše da bi, kada ga autizam ne bi u tome spečavao, izrazio zahvalnost prema svojim roditeljima i starateljima. Uživa u internacionalnm putovanjima. I upozorava one koji pokušavaju da uđu u interakciju sa njim kada mu je dosta svega.

„Kada zbog autizma izgubi nit zapleta, to može da izgleda vrlo dramatično – pred vama je u svakom smislu odrastao čovek koji doživljava nervni slom, udara se u glavu ili grize svoju odeću, ali on objašnjava da kada se to dešava u njegovoj glavi, najbolje je da ne pokušavate da razgovarate sa njim i da ne pokušavate da ga trgnete iz toga“, kaže Mičel. „On objašnjava da je to samo dodavanje ulja na vatru.“

Higašida piše da je u izvesnom smislu imao sreće što je takav kakav je. Budući da je preveo obe njegove knjige, Mičel ima neku predstavu zbog čega je tako.

„Time se ni na trenutak ne poriče činjenica da je život sa teškim oblikom neverbalnog autizma mnogo, mnogo teži u većini situacija. Ali, Higašida može da pomogne ljudima poput mene, koji imaju decu sa autizmom, a koja nisu u stanju da se izraze. On to može. I možda je to samo moja pretpostavka, ali to vam sigurno pruža neki osećaj svrhovitosti“, kaže Mičel. „U svakom slučaju, to nije život bez smisla.“

Autor: Naoki Higašida
Izvor: pri.org    
Prevod: Maja Horvat


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
koje knjige je čitala slavna merlinka  laguna knjige Koje knjige je čitala slavna Merlinka?
24.12.2024.
Merilin Monro, slavna glumica koja je decenijama sinonim za glamur, šarm i kontroverzu, od skora je i glavna junakinja romana „Platinasta prašina“ Tatjane de Rone. Njeno lice krasi brojne postere, a n...
više
sloboda, hrabrost i ljubav puna prepreka biblioteka snova animant kramb u knjižarama od 27 decembra laguna knjige Sloboda, hrabrost i ljubav puna prepreka: „Biblioteka snova Animant Kramb“ u knjižarama od 27. decembra
24.12.2024.
„Biblioteka snova Animant Kramb“ Lin Rine je nezaboravna priča o ljubavi, slobodi i hrabrosti da pratimo svoje snove, smeštena u London 19. veka. Život mlade Animant Kramb se menja kada dobije priliku...
više
5 knjiga koje ćemo moći da gledamo u 2025 godini laguna knjige 5 knjiga koje ćemo moći da gledamo u 2025. godini
24.12.2024.
Da nam je dinar za svaki put kada smo čuli ili izgovorili da je neka knjiga bolja od filma/serije, bili bismo bogati skoro kao neko iz Holivuda. Ali nećemo sad o toj temi da li su knjige bolje od ekra...
više
prepoznajte narcise i zaštitite se od toksičnog uticaja knjiga nije problem u tebi stiže 27 decembra laguna knjige Prepoznajte narcise i zaštitite se od toksičnog uticaja: Knjiga „Nije problem u tebi“ stiže 27. decembra
24.12.2024.
Najpoznatija autorka koja se bavi problemom narcizma na stručan i popularan način Ramani Durvasula napisala je knjigu „Nije problem u tebi“ koja razumljivim jezikom stručno objašnjava kako prepoznati ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.