Pripremite se za uzbudljivu avanturu na mračnoj strani sajber prostora, na Darknetu. Ako ste čitalac koga zanima intrigantna proza i tajnovitost savremenog sajber sveta u kome je svaki korisnik anoniman i gde je privatnost skoro zagarantovana, evo knjige za vas! Zavirite u „Deep Web – Mračnu stranu interneta“, napisanu od autora anonimusa koji vam sopstvenim doživljajem otkriva ovaj tamni vilajet.
Zapitaćete se: u čemu je tajna Darkneta i šta sve krije mračna strana interneta? Na skrivenoj mreži Darkneta, koncepta nazivanog „internetom unutar interneta“, nema javnog pristupa kao na internet pretraživačima tipa Google. A sve informacije su kriptovane i zaštićene.
Igrajući se motivima poznate priče o „Alisi u zemlji čuda“, u sudaru svetova, realnog i virtuelnog, autor višeznačno, korak po korak, uvodi čitaoca u sopstveni susret s „mrakom“ interneta. Sećate se početka priče o Alisi? Kada upadne u crnu rupu Belog Zeca, ona otkriva jedan neobičan svet, pun čudnih bića. U Zemlji čuda, Alisa ulazi u uzbudljivu avanturu – na neobičnoj čajanki, uz gutljaj čaja, postaje manja od mrava, a potom, uz zalogajčić kolača, naraste veća od kuće. Idejom o Alisi, autor započinje svoju ispovest uvodnim poglavljem u kome se susreće s prijateljem u Berlinu 2014. i dogovara o tome da napiše knjigu o mračnoj strani interneta. Ovom susretu, prethodio je njegov razgovor sa glavnim inspektorom iz Uprave kriminalističke policije, ekspertom za sajber kriminal. Nećemo vam odavati tajnu o tome na šta mu je inspektor skrenuo pažnju, niti na to kako da se zaštiti. Ne očekujte da ćemo vam opisivati akcije koje preduzimaju operativci zaduženi za praćenje sajber kriminala. Odgovornost je na vama. Ako ne znate šta radite, ne bi trebalo da se na Deep Web priključujete, zaključuje autor u Prologu knjige.
Adrenalinom nabijena, priča s one strane sajber prostora dobija svoj zamah u poglavljima o Belom zecu i Zečijoj rupi. Tog dana počelo je ono zastrašujuće i fantastično: putovanje anonimusa u svet mračnog interneta. Sve što mu je bilo potrebno za avanturu, bio je besplatan softver instaliran na računaru. Takozvani Tor klijent koji skriva IP adrese, pa i lokaciju računara s kojeg mu je pristupio... Šta se potom dogodilo? Za ulazak u digitalno podzemlje klikom na nepoznati link, dobijen na e-mail-u, na monitoru se ukazala „greška“. Ali, to beše zamka za neupućene.
S neophodno potrebnom šifrom ubrzo se našao u „zabranjenoj zoni“ foruma Silk Road kojem imaju pristup samo probrani. Odiseja je započela.
Sledi njegov susret s bizarnim i neobičnim web odredištima. Opasnim, začudnim, a često i mestima okupljalištima kriminalaca. Na sajtovima gde novčane transakcije ne ostavljaju tragove, plaćanje se obavlja virtuelnom valutom, tzv. bitkoinima. Paradoks je u tome šta se sve može prodati i za taj novac kupiti: usluge hakera za hakovanje nečijeg računa, Fejsbuka ili mejla, krađu identiteta, hakovanje web stranica, falsifikati novca i isprava, oružje, municija, narkotici, ljudski organi, lekovi s crnog tržišta, fotke i ponude dečje pornografije... Sve to i još mnogo toga čeka čitaoca ako se u ovoj knjizi poistoveti sa subjektom virtuelne identifikacije – i svojim e-mail nalogom, šifrom i sopstvenom mašinom pristupi mreži ... Sorry, nema više!
P.S. Dok čitate ovaj tekst, negde na skrivenom internetu zvao se on Deep internet, Deep Web ili Dark Web, odvijaju se kriptovane diskusije na zabranjenim političkim forumima, bitkoin malverzacije, nabavka oružja na veliko... Uostalom, jasno vam je o čemu se tu radi...
Pred vama je knjiga „Deep Web – Mračna strana interneta“, anonimusa koji ličnim iskustvom otkriva tamni vilajet sajber prostora. Opisani događaj ima u sebi „klicu“ književne fantastike. Jer i Alisin boravak u zemlji čuda je fantastičan. To su njena dva sveta: Pre ulaska u zečiju rupu i posle. Alisa kaže: - „Zamalo da zažalim što sam sišla u ovu zečiju rupu, ali ipak je bilo zanimljivo.“
Mirjana Marinšek Nikolić