Jedan od najboljih francuskih pisaca nove generacije David Foenkinos boravio je u Beogradu u okviru Molijerovih dana, velikog praznika savremene francuske književnosti.
Foenkinos je na sebe privukao pažnju simpatičnim romanom „Erotski potencijal moje žene“, koji mu je 2004. godine doneo nagradu „Rože-Nimije“, ali je svetsku slavu stekao najpre romanom „Delikatnost“ a potom i istoimenim filmom (koji je snimio sa bratom i za koji je napisao scenario) u kome je glavnu ulogu igrala Odri Totu. Oba romana u Srbiji je objavila Laguna u odličnom prevodu Gordane Breberine.
„Ne pišem autobiografske knjige, iako mnogo mene ima u knjigama“, rekao je romanopisac iz Pariza i dodao: „’Delikatnost’ je ljubavna priča između udovice i Šveđanina. Ja nisam ni udovac ni Šveđanin, ali je mnogo mojih emocija i osećanja provučeno kroz likove knjiga. To je, za mene, veoma lična knjiga ali se ne bavi mojim životom“, rekao je Foenkinos. Kaže da mu najteže pada pitanje gde nalazi ideje za svoje romane. „Pišem o temama koje volim, jedna od njih je privlačnost koja nema veze sa umom, sa duhom već je potpuno čudna i neobjašnjiva. Natali (glavni lik ’Delikatnosti’) prošla je kroz teško iskustvo, ne razume šta joj se dešava, ne želi više da živi i onda upoznaje ovog čudnog Šveđanina“, rekao je on i naveo da je za „Delikatnost“ želeo da napiše ljubavnu priču sa mnogo komičnih situacija.
Pisac čija dela odišu lakoćom, jednostavnošću i humorom, očigledno je pronašao pravu dozu humora, ali i „onog nečeg“ francuskog, budući da je roman postao planetarni bestseler i dobitnik brojnih književnih nagrada, a ubrzo potom je snimljen i film (2011). „Odri Totu se savršeno uklopila u film iako kada sam pisao knjigu nisam planirao da snimim film. Tek na kraju romana sam sa bratom shvatio da bi trebalo da snimimo film, jer sam osećao da nisam završio priču i da želim još da živim sa svojim likovima. Nismo, naravno, mislili da će Odri Totu pristati da igra, ali smo sanjali. Njoj se dopala priča i lik i bila je izvanredna u filmu“, rekao je Foenkinos.
On je objasnio i da je u filmu pokušao da stvori nove situacije, nove likove, ali da, vizuelno, izrazi iste emocije i humor. Na komentar da je plodan autor koji se osim pisanja bavi i filmom i muzikom, Foenkinos uz smeh odgovara da bi mnogo voleo da posle pisanja knjige napravi pauzu, ali mu to teško ide jer uvek ima neku novu ideju. „Uvek nešto pišem, sviram, snimam. Sve su to različiti oblici umetničkog izražavanja ali mi je pisanje najvažnije. Opsednut sam rečima, rečenicama. Ne bih mogao da živim bez pisanja, pišem svaki dan, kod kuće, u hotelskoj sobi, kada putujem...“, rekao je on.
Upravo je završio novi roman, duhovitu priču o pedesetogodišnjaku koji mora ponovo da živi sa roditeljima jer je ostao bez posla, žena ga je izbacila, a roditelji ga tretiraju kao dete. „Posle toga želim da napišem novu knjigu, potpuno drugačiju, o nemačkoj slikarki koja živi sredinom 20. veka“, tajanstven je Foenkinos koji je odbio dalje da kaže o čemu je reč kao što nije želeo ni da otkrije o čemu se radi u novom filmu koji priprema. „Ne, ne želim da otkrijem, želim da uživam u Beogradu koji je prelep i živ grad“, rekao je Foenkinos.
Foenkinos je u sredu, 29. maja, održao i književno veče u novoj zgradi Jugoslovenske kinoteke. Razgovor je vodio naš poznati pisac i odnedavno Lagunin autor Vladimir Arsenijević, dok je odlomke iz knjiga čitao proslavljeni glumac Dragan Mićanović. Veče je upotpunjeno i projekcijom filma „Delikatnost“.
Foenkinos je po sopstvenom priznanju uživao u Beogradu i poželeo je da ostane još nekoliko dana. Siguno će ponovo doći. Posebno mu se svidela hrana, a malo je proučavao i noćni život. Budući da se deklarisao za izrazitog fana Novaka Đokovića, što važi i za njegovog desetogodišnjeg sina, kao jedan od suvenira poneo je i majicu slavnog tenisera.
Tanjug, Laguna