Reputaciju Dantea Aligijerija danas niko ne dovodi u pitanje: „Božanstvena komedija“, poetski opis pesnikovog putovanja kroz pakao, čistilište i raj, smatra se jednim od najznačajnijih dela u istoriji pisane reči. Pa ipak, više od sedam vekova nakon što je Dante optužen za korupciju i osuđen na smrt na lomači, jedan njegov potomak priprema se za ponovno suđenje, na kome bi trebalo da se utvrdi ispravnost prvobitne presude.
Osnovni cilj procesa čiji su inicijatori astrofizičar Sperelo di Serego Aligijeri i profesor prava Alesandro Traversi jeste da se otkrije postoji li mogućnost da se ukine presuda kojom je 1302. godine potvrđena Danteova krivica za primanje mita prilikom obavljanja javne funkcije.
Unutrašnji sukobi među firentinskim Gvelfima doveli su krajem 13. veka do formiranja dve frakcije: Belih i Crnih. Kada su se Crni 1301. dokopali vlasti, Dante je, kao simpatizer protivničke strane, bio optužen za korupciju. Prvobitna presuda predviđala je novčanu kaznu od pet hiljada florina, dvogodišnje izgnanstvo i trajnu zabranu vršenja bilo kakve zvanične funkcije. Međutim, budući da se Dante u martu 1302. nije pojavio pred sudom, u odsustvu je osuđen na smrt.
„To su bila politička suđenja, a presude donete protiv mog dragog pretka bile su nepravedne i nikada nisu ukinute, kao što je bio slučaj sa Galileom Galilejem“, izjavio je Aligijeri za Korijere dela sera. „I zato ćemo, pod uslovom da zakon to dozvoljava, zahtevati da se obavi revizija slučaja.“
Prema pisanju italijanskog lista, sve konačne presude podložne su reviziji u slučaju da novi dokazi ukazuju na nevinost osuđenog. Zakon ne predviđa vremenska ograničenja, što znači da zahtev mogu podneti njegovi potomci.
„Protiv Dantea su donete dve presude. Prvom je osuđen na izgnanstvo, a drugom na smrt. Nas interesuje da li prema tadašnjim firentinskim statutima i savremenim pravnim principima te dve presude mogu postati predmet revizije“, izjavio je Traversi.
Proces će u maju ove godine početi konferencijom na kojoj će učestvovati istoričari, lingvisti, pravnici i Antoan de Gabrijeli, potomak Kantea de Gabrijelija di Gubija, firentinskog zvaničnika koji je doneo presudu protiv Dantea. Okupljeni će raspravljati o tome da li su presude bile opravdane ili se jednostavno radilo o pogodnom sredstvu za obračun sa političkim neistomišljenikom, objasnio je Traversi.
Nisu baš svi ubeđeni da postoji potreba za rehabilitacijom. U istom dnevnom listu, novinar Aldo Kazulo se pita: „Šta će nam zapravo doneti ovo zakasnelo zadovoljenje pravde, ma koliko neophodno ono bilo?“
Autor: Alison Flad
Izvor: theguardian.com
Prevod: Jelena Tanasković