Biblioteka je magično mesto. I dok se moderna biblioteka prilično promenila u doba interneta, i dalje se mogu naći javne biblioteke u skoro svakoj zajednici – uključujući, na naše iznenađenje, jednu od najudaljenijih zajednica na svetu: u naučnoj stanici Mekmardo na Antarktiku.
Zapravo, postoji nekoliko biblioteka u različitim stanicama na Antarktiku, ali biblioteka Mekmardo verovatno je najveća. Stanica je izgrađena 1956. i u njoj može da živi skoro 1300 ljudi, uključujući naučnike, istraživače i pomoćno osoblje. A pošto ljudima nisu potrebne samo knjige, već i udobno mesto gde će ih čitati, rođena je biblioteka Mekmardo.
Po rečima čoveka koji se zaposlio u stanici Mekmardo 2009. godine, biblioteka je prilično bučno mesto (mada je biblioteka od tada menjala lokaciju i pretpostavljamo da je sada mnogo tiša) i opstaje isključivo zahvaljujući volonterima i knjiškim donacijama. On procenjuje da je tada bilo više od 8000 knjiga koje su se mogle pozajmiti, među kojima je bila i zbirka knjiga o Antarktiku (po rečima jednog drugog volontera, neke od ovih knjiga su retke i drže se pod katancem). U biblioteci su i popularne stvari, kao što je serijal o Hariju Poteru ili knjige Džona Grišama, Stivena Kinga,
Džejmsa Patersona i Dženet Ivanovič, kao i klasici pisaca kao što su
Vilijam Šekspir,
Anton Čehov i Džejms Džojs.
Naravno, kada se oslanjate na donirane knjige, uvek će se tu naći i neki neočekivani naslovi. Recimo, biblioteka Mekmardo je dobro opremljena knjigama o urologiji, „među kojima je trotomni komplet koji ima preko 2800 strana“, tvrdi jedan radnik.
Biblioteka funkcioniše po sistemu poverenja: možete pozajmiti najviše tri knjige (na raspolaganju su i CD-ovi i DVD-jevi) na tri nedelje, ali ne postoje kazne ako ih ne vratite na vreme, jer ipak je to Južni Pol i ne možete baš uvek samo da uskočite u auto i vratite se u stanicu.
Na internetu se može naći obilje fotografija biblioteke Mekmardo, a ono što se na njima vidi je udobno mesto sa punim policama koje su ukrasili žitelji stanice. Tu i tamo ima fotelja koje izgledaju udobno i u kojima možete sami sedeti i u miru čitati, a tu su i kaučevi koji stvaraju druželjubivu atmosferu i stolovi za ozbiljniji rad i istraživanje. Kada uzmemo u obzir da je najniža temperatura izmerena oko stanice blizu -50 stepeni Celzijusa, ova udobna mesta za čitanje nisu luksuz. Ona su nužnost.
Autor: Džef Somers
Izvor: bookbub.com
Prevod: Borivoje Dožudić
Foto: theantarcticbookofcookingandcleaning.com