Ako zanemarimo televizijsku adaptaciju, roman Agate Kristi, „Kod Belog konja“ nije jedno od njenih najpoznatijih dela. Zanovan je na ubistvu starog sveštenika, a reč je o krčmi u kojoj se možda obavljaju natprirodne radnje. Ali postoji drugi razlog zašto je ovaj roman privukao pažnju tokom godina. Možda ovaj roman nije toliko misteriozan kao sam Kristin nestanak, ali je povezan sa događajem koji se desio van stranica knjige.
U Gardijanu, Ketin Harkap istražuje istoriju romana i njegovu povezanost sa ubistvom iz stvarnog života.
Radnja „Kod Belog konja“ uključuje trovanje; Harkapova napominje da je Kristin detaljan opis simptoma bio od koristi njenim čitaocima. „Toliko je detaljan, da su u nekoliko prilika čitaoci prepoznali simptome kod ljudi koji su bili otrovani i uspeli su da im pomognu“, Harkapova piše.
Ali postoji kontroverza koja okružuje knjigu, i to iz potpuno suprotnog razloga: drugim rečima, ova knjiga je možda inspirisala ubistvo. Kako Harkapova piše:
„Svakako postoje neke uznemirujuće paralele između romana 'Kod Bijelog konja' i zločina koje je počinio Grejem Jang. Roman je objavljen 1961, godinu dana pre nego što je Jang počeo da truje ljude, ali na suđenju 1971. godine, Jang je rekao da nikada nije pročitao knjigu.“
Jang, koji je poznat i kao „Zatvorenik iz Bovingdona“, godinama je trovao članove porodice, kao i kolege, od kojih je nekoliko preminulo. Ako je Jang zaista imitirao Kristinu priču, postoji nešto još jezivije: Jang je bio inspiracija drugoj osobi, koja je trovala ljude mnogo godina kasnije. U ovom slučaju, na svu sreću, trovanje nije bilo opasno po život. Ali da se ispostavilo da je ovo zaista bio slučaj imitiranja književne umetnosti, bili bismo zabrinuti, jer ovo, kada pročitate roman, smatrate nemogućim.
Autor: Tobajas Kerol
Izvor: insidehook.com
Prevod: Lidija Janjić