Mask je ubrzo reagovao i rekao da je laž da je on osmislio bitkoin i da stoji iza pseudonima „Satoši Nakamoto“.
Debata je počela da se širi internetom kada se pojavio papir iz 2008. godine na kome je detaljan plan kako bi trebalo da se razvija bitkoin. Plan je osmislio navodno neko ko se zove Satoši Nakamoto. Ali ko je osoba, ili više njih koja stoji iza imena Satoši Nakamoto još se ne zna.
Sahil Gupta, bivši pripravnik u Maskovoj kompaniji u svom blogu pretpostavio je da je „Satoši najverovatnije Ilon“.
Kako je rekao, Mask bi mogao da stoji iza te digitalne valute jer „duboko razume ekonomiju i njene probleme, kao i kriptovalute, ali i poznaje programiranje i uopšte je 'svestran'“.
Bivši pripravnik kaže da je Mask verovatno želeo da lansira bitkoin 2008. godine tokom svetske krize i možda je želeo da tako „reši nedostatak poverenja u banke stvaranjem nove valute“.
U blogu, Gupta je izneo i neke druge dokaze za koje veruje da upućuju na to da je Mask tvorac bitkoina.
Ali Mask je demantovao te glasine i dodao da je čak izgubio jedan bitkoin koji mu je prijatelj poklonio pre nekoliko godina. (Izvor: b92.net)
U međuvremenu, da biste i sami mogli da zaključite koliko su ove glasine utemeljene, zakažite sebi sastanak sa ovim Laguninim naslovom koji će uskoro izaći iz štampe: „
Digitalno zlato“. U ovoj knjizi, reporter Njujork tajmsa Natanijel Poper iznosi zanimljivu pričo o ovoj novoj tehnologiji. Na svakom stadijumu puta, bitkoin je izvanredno zanimljivo svedočio o tome kako funkcioniše novac, ko iz njega izvlači korist, i kako bi sve to moglo izgledati ubuduće.
A za sve one koje interesuju teme u vezi sa tehnologijom i fenomenima koji su se pojavili na internetu, pogledajte našu ediciju #Netopija u okviru koje je objavljena i knjiga o
Ilonu Masku.