Pre četrdeset godina, jedan serijal romana utro je put današnjoj opsednutosti interaktivnom zabavom.
Deci uronjenoj u video-igrice, uzbuđenje učestvovanja u akciji je dato, bilo da je to skakanje padobranom iz letećeg autobusa u Fortnajtu ili izgradnja novog sveta u Majnkraftu. Ali sposobnost interakcije sa pričom razvijena je pre više decenija, u knjigama koje su postale najprodavaniji serijal tokom odamdesetih godina i koje su ponovo postale popularne. Serijal knjiga izdavačke kuće Bantam (Bantam Books) „Izaberi svoju avanturu“ otvorila je knjiga „Pećina vremena“, fantastična avantura u kojoj glavni junak – „ti“ – kontroliše zaplet. Na kraju mnogih strana se suočavate sa izborom. Da li ćete „potražiti sklonište“? (idite na stranu 6). Ili ćete „savladati ledeni vetar i upoznati svet koji vas okružuje“? (Strana 16.) Odluke koje donesete vas mogu dovesti do čamca za spašavanje uz sam Titanik, tamnice srednjovekovnog zamka ili u doba dinosaurusa. Postoji četrdeset mogućih završetaka od kojih deset ima katastrofalan ishod.
Edvard Pakard, advokat iz Njujorka, došao je do ove inovativne ideje 1969. godine dok je svojim dvema ćerkama pričao priču za laku noć. Kada mu je ponestalo ideja u pričanju priče, pitao je devojčice šta bi sledeće trebalo da se desi. One su imale drugačije odgovore. „Mogu li ovo da zapišem?“, seća se Pakard svoje dileme u novinskom članku iz 1981. I mogao je; tokom osamdesetih i devedesetih, Pakard i njegovi koautori napisali su 184 romana, koji su se prodali u 250 miliona primeraka.
Najnoviju primenu ovog koncepta možete naći na Amazonov pametnom zvučniku, („Aleksa, odvedi me do Himalaja da pronađem Jetija“) i u Netfliksovoj seriji „Crno Ogledalo“ (
Black Mirror) u epizodi
Bandersnač (Bandersnatch) koja može da traje četrdeset minuta ili duplo više, u zavisnosti od vaših izbora. Filmski studio Tventi Senčuri Foks se nada da će uspeti da producira film „Izaberi svoju avanturu“ u kojem će gledaoci upravljati zapletom putem pametnih telefona.
Koliko god ovo bilo napredno, niskotehnološka verzija ima jednu prednost: možete da se vratite nekoliko stranica unazad i napravite drugačiji izbor ukoliko vam preti opasnost da vas pojede T-Reks.
Izvor: smithsonianmag.com
Prevod: Marija Zuak