„
Rečnik srpskih mitoloških bića (priče i legende)“ i „
Rečnik slovenske mitologije (priče i legende)“ autorke
Tamare Lujak nove su knjige u izdanju Lagune, kojima su objedinjene legende, priče o mitološkim bićima i njihovom nastanku.
„Knjige koje govore o srpskoj mitologiji i starim mitološkim bićima nepouzdani su vodiči kroz domaći mit i religiju jer su pisane u davna, pradavna vremena. Zato je ʼRečnikʼ dat u vidu priča, predanja i legendi koje govore o nastanku određenih pojava, čudovišta i mnogih drugih bića. Na osnovu poznatih mitova i narodnih verovanja Tamara Lujak je stvorila galeriju praiskonskih stvorenja koja žive u našoj blizini. U ovaj čarobni svet svojim predivnim ilustracijama uvodi nas Marica Kicušić, pružajući nam ideju o prvobitnim likovnim predstavama“, navodi izdavač o „Rečniku srpskih mitoloških bića“.
Autorka u predgovorima ovih knjiga, ističe da je „Rečnik srpskih mitoloških bića“ nastao uz prstohvat razigrane mašte, jer je srpska mitologija uglavnom velika nepoznanica, a knjige koje govore o mitskim bićima i mitologiji nepouzdani vodiči, obavijeni velom (ne)istine.
„Pa opet, bolje vodiče od njih nemamo. Stoga smo, tamo gde je to bilo potrebno, izmislili svoje mitove, istkali svoje svetove i načinili svoje zgode. Poneka smo bića obojili, tamo gde je falila boja, poneka smo naslikali do kraja, tamo gde je nedostajao rep ili treća glava, a poneka smo satkali od samog početka, gradeći i oblikujući tamo gde nije bilo čak ni gradivnog materijala. Sve su to dozvoljeni načini pripovedanja. Tako su, uostalom, nastali i prvobitni mitovi“, naznačila je autorka.
Kada govori o drugoj knjizi, koju je isto ilustrovala Marica Kicušić, autorka u predgovoru navodi da su etnolozi poput arheologa koji istražuju stare zapise, ne bi li osvijetlili dijelove prošlosti te izvukli znanja i vjerovanja naših predaka.
„Ponekad su ta znanja jasna i jezgrovita, ponekad su zapisana pod velom tajne, zamršena i teška za tumačenje. Posao svakog naučnika ili tumača jeste da razjasni uslove pod kojima su neki mitovi ili legende nastali, kako bi mogli da objasne njihova značenja.
Tamo gde objašnjenja nema, potrebno ih je izmisliti. Isto kao što je potrebno izmaštati one delove koji nedostaju, a takvih je u slovenskoj mitologiji mnogo“, zabilježila je autorka, koja je dodala i to da je pomenuta knjiga inspirisana svim poznatim domaćim mitovima i legendama.
Svijet koji je već postojao je izmaštan i u njega su utkani dijelovi koji nedostaju.
Izvor: istokrs.com