Elektronske knjige i aplikacije za čitanje su doživele ekspanziju tokom pandemije korona virusa. Libi (Libby), platforma za čitanje koja dozvoljava knjigoljupcima da pristupe lokalnim bibliotekama sa svojih pametnih telefona. Takođe, putem ove aplikacije je za nedelju dana pozajmljeno preko 10,1 milion digitalnih knjiga što je rast od oko 30% u odnosu na prošlu godinu.
Koliko su ove brojke povezane sa karantinom i preporukama da se ostane kod kuće? Veoma. Podaci takođe ukazuju da je rast u prodaji elektronskih knjiga pre svega vođen time što su knjigoljupci jednostavno počeli da čitaju više, a ne zbog toga što su oni koji inače ne čitaju naprasno počeli.
Industrija zabave će verovatno pretrpeti veliku promenu, koja će možda biti i trajnog karaktera, zbog posledica pandemije čime je došlo do ubrzavanja promena koje su se već dešavale. Bioskopi koji su ionako jedva poslovali, sada propadaju jer ih gledaoci zamenjuju filmovima na zahtev, a tu je i uspon 5G mreže. Kako će sve ovo uticati na izdavačku industriju?
„Štampana izdavačka industrija (magazini i novine) se i pre pandemije suočavala sa izazovima, a pretpostavka je da će se teško oporaviti nakon ovoga“, ističe Vater. „Upotreba onlajn medija i moblinih aplikacija će postati još veća jer čitaoci sada očekuju da informacije i činjenice dobijaju u realnom vremenu. Takođe ćemo videti promene u načinima na koje koristimo i objavljujemo sadržaje. Formati će se sve više menjati jer rad od kuće postaje sve češća opcija.“
Kakve god posledice da budu, jedno je sigurno: čitaoci trenutno konzumiraju preko milion knjiga dnevno samo putem jedne od aplikacija u Americi – i nema naznake da će se taj broj smanjiti jer se pandemija nastavlja.
Izvor: forbes.com
Prevod: Dragan Matković