Jedna od najvažnijih savremenih argentinskih književnica Ana Marija Šua u petak, 12. aprila, bila je gošća izdavačke kuće Laguna i Beograđana.
U izdanju Lagune nedavno se pojavio Šuin satiričan roman „Teret iskušenja“, koji govori o ženama opterećenim kultom lepog tela koje su spremne na sve samo da ostvare taj ideal. To je istovremeno i kritika modernog društva, izvitoperenih vrednosti i stremljenja, kao i prikaz ljudske volje suočene sa nametnutim ciljevima.
Govoreći o svom delu Šua je istakla da je pišući roman pošla od dve ideje, ljudska sloboda i zavisnost i dokle je čovek spreman da ide. „Uvek pišem sa dozom humora jer u svojim romanima obrađujem teške teme koje tako budu prijemčivije za čitanje.“ Celokupna medicinska istorija bolesti glavne junakinje Marine je zapravo Šuina. Sama se borila sa viškom kilograma i koristila razne načine da smrša. „O mnogim stvarima koje pominjem u knjizi sam čula, neke i videla, ali bilo je potrebno dosta istraživanja da bih napisala knjigu. Situacije koje se pominju u knjizi, npr. zašivanje usta žicom jesu stravične, ali su deo stvarnosti.“ Govoreći o trenucima stvaranja Ana Marija Šua je istakla da su joj neophodni tišina, mir i zatvorena vrata.
Šua je rođena u Buenos Ajresu 1951, autorka je nekoliko romana, zbirki priča, kao i knjiga za decu i omladinu, a njeno delo se prvi put predstavlja srpskoj publici. Dobitnica je mnogih domaćih i međunarodnih priznanja. Roman „Teret iskušenja“, koji je objavila Laguna, njena je najkontroverznija knjiga i objavljena je u ediciji Bolero, u okviru koje se objavljuju najzanimljivija i najaktuelnija dela latinoameričke savremene književnosti. U ovoj ediciji do sada su objavljene knjige Marija Vargasa Ljose, Giljerma Martineza, Horhea Franka, Huana Viljora, Orasija Kasteljanosa Moje i drugih. Šua je istakla da joj je velika čast da bude u takvom društvu i to kao jedina žena. „Edicija Bolero je mala ali značajna. Retko koja izdavačka kuća u svetu može da se podiči ovakvim odabirom gde je svakim romanom predstavljena jedna zemlja Latinske Amerike. Ovo nisu samo značajni latinoamerički pisci već i značajni glasovi savremene svetske književnosti. Ipak, bilo bi divno da je veće zastupljenost žena u književnosti ali i u ostalim sferama života.“