Intervju: Petar Zec, reditelj i autor romana „Otrovani Balkanom“.
Istaknuti srpski reditelj i pisac Petar Zec oglasio se nedavno novim romanom, pod nazivom "Otrovani BalkanomĆ, koji je izašao u izdanju "Lagune".
Glavni junak ovog romana je Omer Paša Latas. Prije nego što je odlučio da ovu priču uobliči u formu romana, autor je napisao filmski scenario, prema kojem je trebalo da bude snimljen istoimeni film..
~Šta Vas je inspirisalo da napišete roman o Omer Paši Latasu?
- "Otrovani Balkanom" je knjiga koju sam napisao inspirisan Andrićevim romanom „Omer Paša Latas", koji je on započeo ali ga nije završio za života. On ga je doduše izdao pod nazivom „Sarajevska hronika". Andrić nije doživio da ga ugleda, a onda su ovo djelo izdavači plasirali svako na svoj način, a ja se trideset godina bavim ovom temom. Htio sam da snimim film o Omer Paši Latasu, ali nisam uspio da zatvorim finansijsku konstrukciju i nadam se da ću s ovim romanom kakva je danas situacija u kinematografiji imati više čćitalaca nego gledalaca. Možda se desi i da neki producent pročita ovaj roman pa onda i film ugleda svjetlost dana. Tema je zaista kompleksna i bavi se svim tim otrovima koji su nas zatrovali na ovom trusnom balkanskom području. To su otrovi istorije, otrovi nasilja, otrovi mržnje... Omer Paša kao glavna ličnost oko koga se sve dešava i raspliće je čovjek koji je izdao jednu otadžbinu, vjeru, jednu ženu, mnogo prijatelja, ali nikad svoje političke ambicije, krvožednost, svoju neutoljivu želju za vlašću, volju za moć. Balkan je područje gdje se istorija stalno vraća i mi živimo tu u tom usudu iz naše prošlosti koga se nikako ne možemo osloboditi sve i da hoćemo.
~Radnja romana zadire daleko, u istoriju. Kako ste dolazili do elemenata za građu ove poprilično kompleksne knjige?
- Poslužio sam se Andrićevim metodom, kopao sam po arhivima, a danas za razliku od njega imam na raspolaganju i Internet, a objavljene su i mnoge studije na raznim stranama. Da bih oživio lik Bogdana Zimonjića koji je kod Andrića tek dotaknut, ja sam ga osvijetlio kao čovjeka koji je svoj na svome, duboko ukorijenjen. On je kod mene kao i u Andrićevom romanu pozitivan junak koji se sve vrijeme rve sa Omer pašom Latasom. Tu imamo dva principa, princip Omer Paše, čovjeka bez identiteta, bez svoje zemlje, a Bogdan Zimonjić je čovjek koji će uprkos strogoj Omer Pašinoj kazni ostati moralni pobjednik.
~Razotkrivate ovdje svu snagu otrova Balkana. Šta je protivotrov, da li ga u stvari ima?
- Protiv otrov je zdrav razum koji ovaj narod ima. Protiv otrov je i sam Andrić, kao jedan ogroman znak pored puta, kao bilbord, kako bismo danas rekli.
~Značajno mjesto u Vašoj knjizi zauzima Banjaluka..
- Banjaluka je mjesto gdje je Omer Paša Latas došao kada je prebjegao. Banjaluka je mjesto gdje je on pogubio svog oponenta. Banjaluka moj grad kome sam posvetio toliko stranica i prostora u ovoj knjizi ali i svom cjelokupnom opusu. Ovaj roman je, inače, nekada bio i filmski scenario za koji nam nije pošlo za rukom da zatvorimo finansijsku konstrukciju, ali se nadam da ćemo uspeti, jer smo to dužni svom rodnom kraju.
Autor: M. Jugović
Izvor: Dan