Južnoafrički pisac Dž. M. Kuci autor je elegantnih, uznemirujućih i provokativnih romana. Njegova dela ovenčana su svim značajnim književnim priznanjima. Jedan je od samo četvoro dvostrukih osvajača Bukerove nagrade (1983. i 1999), a Nobelovu nagradu za književnost Švedska akademija mu je uručila 2003. godine.
U jednom intervjuu, Kuci je ovako opisao prilike u kojima je sazrevao: „Bilo je teško ne osećati s marginalizovanim u južnoafričkoj unutrašnjosti pedesetih godina prošlog veka. Iz jednostavnog razloga što su se oni koji su vodili glavnu reč pošteno trudili da nas marginalizuju – i likovali kada bi im to uspelo. Verovali su da su u periodu posle završetka Burskog rata oni sami bili ugrožena populacija u vlastitoj državi. Formiranjem nacionalističke vlade 1948. godine ukazala im se prilika da nam pokažu gde nam je mesto. I uspelo im je.“
Radnja romana „Život i vremena Majkla K“ odvija na mestu koje liči na Južnu Afriku – ali nije Južna Afrika. Vreme je građanskih nereda: državna administracija je pala, gerilci su svuda. Majkl K je prost čovek, to jest, prostodušan. Baštovan, koji pokušava da svoju bolesnu majku vrati u zavičaj, u prirodu; majka umire; on luta, neprestano se trudeći da izbegne vlasti. Na jednoj napuštenoj farmi, krajnje posvećeno uzgaja povrće, neguje svoje bundeve. Vojnici ga odvode u zatvor. A onda – prilično kasno u narativu – menja se perspektiva i dobijamo iz prve ruke, od lekara koji se stara o izgladnelom zatvoreniku, informacije o logoru.
Protagonista romana „Život i vremena Majkla K“ ne poseduje svoju volju niti svest o sebi. Njegova skromnost prevazilazi granice ljudskog poimanja. Bespomoćan je i neambiciozan. Takav je i takav će ostati do samog kraja: on je bizarna pojava čija nezamisliva ranjivost kod čitaoca i većine likova koje sreće u romanu budi saosećanje i želju da mu pomognu. On je stvorenje bez oca, vlastitog stava i boje kože. O paraboli ovog dela nobelovca Dž. M. Kucija već je mnogo toga napisano.
Slično protagonisti knjige, i Južnoafrička Republika, piščeva otadžbina i zemlja u kojoj se odvija radnja romana, nalazi se na ivici ponora zbog sukoba unutar polarizovane populacije. Nelson Mandela još uvek je u zatvoru, a rasistički režim uzde vlasti čvrsto drži u svojim rukama. Nezadovoljstvo se širi, a Afrički nacionalni kongres dobija sve veću podršku. U zemlji izbija građanski rat. Haosu doprinosi činjenica da se vlasti Južnoafričke Republike mešaju u situaciju u susednim državama, dok one zauzvrat pomažu pobunjenicima.
Čitalac prati sudbinu Majkla K, čije ime s razlogom asocira na Kafku, na njegovom putovanju kroz ratom zahvaćenu zemlju. Najveći deo dugog putovanja do željenog odredišta Kucijev junak provodi po zdravstvenin ustanovama, policijskim stanicama i logorima – logora u toj zemlji ima na sve strane – čiji radnici, uprkos najboljim namerama, nisu u stanju da mu pomognu.
Priča se završava dirljivo, i najverovatnije će izazvati snažna osećanja u vama. A Kucijev stil, barokni, uzbudljiv, živopisan, vrtoglav, raskošan, hiperboličan, hiperrealističan, fantastičan, avanturistički, tragikomičan, lepršav, drzak ili žustar doživećete krajnje lično.
Sve je stvar ukusa: čitajući otkrivamo šta nam odgovara.
Iskoristite priliku do kraja ove nedelje, kada je roman Dž. M. Kucija „Život i vremena Majkla K“ na
posebnoj akciji od dodatnih 10% koji se može ostvariti i uz količinski i članski popust samo na sajtu www.laguna.rs, i za porudžbine u okviru Republike Srbije.