Smestiti radnju romana unutar zatvora predstavlja značajnu narativnu prepreku: kako postići da radnja napreduje na mestu na kom niko ne odlazi nikuda? Rejčel Kušner je uspešno prevazišla sve ove prepreke i stvorila jedan od najboljih romana koji sam pročitao poslednjih godina.
Romi je žena u kasnim dvadesetim godinama suočena sa dve uzastopne doživotne kazne, plus šest godina u Ženskoj popravnoj ustanovi. Šta je njen zločin: ubistvo čoveka koji ju je proganjao nakon što ju je video kako pleše u „Marsovoj sobi“, prljavom striptiz-klubu u San Francisku: „Ako ste se istuširali imali ste ozbiljnu prednost. Ako su vam tetovaže ispravno napisane, bili ste vruća roba.“
Veoma revnosna u istraživanju građe za svoje knjige autorka je provela neko vreme u zatvorima i pokazuje impesivno znanje o zatvorskom životu. Saznajemo da možete da kroz toalete šaljete sladoled-sendviče umotane u kesicu od higijenskih uložaka; kako da uz pomoć kikiriki-putera na nepcima prokrijumčarite tabletu; recept za alkoholno piće od kečapa („dušo, moraš da ga procediš dva puta“); koji su najpopularniji romani Danijele Stil, a koje reprize serije „Prijatelji“.
Tema kojom se autorka zapravo bavi u ovoj knjizi je sunovrat njene zemlje. To nije zemlja slobodnih; niko nema izbor i svi su krivi. (Gordonova teza o „katastrofalnoj ideji američkog Adama“.) Svi oni su žrtve okolnosti, od zatvorenica do čuvara („niko nije želeo da bude čuvar u ženskom zatvoru“). Autorka opisuje Kaliforniju, koju su zaposele poljoprivredne mašine i napustili ljudi, kao „ljudskom rukom stvoren pakao na zemlji“, gde je voda zagađena, pa je čak i vazduh loš.
Jedini stvarno nedužan lik u romanu je Romin sinčić Džekson, „rođeni optimista“, anđeoska prilika poput Dikensovih siročića. On je jedini nagoveštaj sentimentalnosti koji je autorka sebi dozvolila: ona nema nikakvu nameru da ulepšava svoje likove i njihove ružne živote. Romi nije izuzetak, iako njen glas – tup, povređen, pametan – razoružava i izaziva poverenje.
Iako se bavi sumornim temama poput doživotne i smrtne kazne, roman „Marsova soba“ na veliko iznenađenje, inspiriše, čak slavi život. Konačno, ovaj veliki, pravi američki roman govori o nužnosti prihvatanja sopstvene sudbine, bez obzira koliko se ona činila čudno ili strašno.
Roman „Marsova soba“ možete kupiti do 27. aprila sa
dodatnih 10% popusta, koji se može kombinovati sa količinskim ili članskim popustom, samo na sajtu www.laguna.rs.