Prethodna decenija je bila zaista revolucionarna za svet knjiga. Izgleda da čitanje i pisanje knjiga nikada nije bilo tako lako. Izabrali smo za vas 8 najboljih stvari koje su se desile u svetu knjiga u poslednjih deset godina.
1. Bukstagram
Sa usponom
Instagrama stigao je i
Bukstagram: korisnici društvenih mreža koji fotografišu knjige i govore o svojim omiljenim delima i piscima. Od prelepih kreativnih blogova do naloga sa specifičnim žanrovskim odrednicama. Književni klubovi poznatih ličnosti kakav vodi Riz Viterspun (
@reesesbookclub) dnevno objavljuju prelep i inspirativan sadržaj. Što nas dovodi do sledeće tačke...
2. Književni klubovi poznatih ličnosti
Internet je uspeo da poveže ljude do neslućenih razmera. Tako su i poznate ličnosti konačno u mogućnosti da sa pratiocima podele svoje utiske o određenim stvarima, pa tako i knjigama. Verovatno je najuticajniji Oprin književni klub koji bukvalno menja tok karijere pisaca ako čuvena voditeljka izabere njegovu knjigu. Tu su i „Bellrtrist“ Eme Roberts, „Our Shared Shelf“ Eme Votson i, pomenuti, književni klub Riz Viterspun koja se sve češće odlučuje da adaptira, producira, pa i glumi u filmovima i serijama koji nastaju po knjigama koje je izabrala. Ne propustite u martu premijeru Huluove miniserije „Na sve strane mali požari“ koja je nastala po istoimenom romanu Selest Ing, a u kojoj uz Riz glumi i Keri Vošington.
3. Podkasti
Ako ste upravo pročitali neku sjajnu knjigu i želite da čujete tuđa mišljenja o njoj, samo idite na Ajtjuns, Spotifaj ili gde god, i pronaći ćete veliki broj podkasta koji govore upravo o toj knjizi.
4. Fejsbuk uživo
Ova opcija je jedinstven način da se pisci povežu sa svojim obožavaocima i prigrle nove dok sa njima razgovaraju u realnom vremenu. Fanovi mogu da postavljaju pitanja i autor će na njih odgovoriti! Na mnogim sajtovima možete da pronađete većinu održanih druženja sa piscima pa čak i ako propustite dešavanje uživo, možete sve to da nadoknadite kada vam odgovara.
5. Književne konferencije – „Book con“
Obožavaoci stripova odlaze na „Comic con“ od 1970. godine, a „Book con“ je nastao 2014. i dao mogućnost čitaocima knjiga svih žanrova da se obuku kao omiljeni likovi, povežu sa drugim strastvenim čitaocima i upoznaju voljene autore. Od osnivanja, „Book con“ se održava svake godine u Džavits centru u Njujorku i do sada je ugostio književne i filmske zvezde poput Margaret Atvud, Džodi Piko, Mindi Kejling, Džulijen Mur, Meg Kabot, Kloi Kardašijan i mnoge druge.
6. Aplikacije
Aplikacije su olakšale mnoge stvari u našim životima, a posebno su korisne za svet čitalaca i pisaca.
WattPad je omogućio autorima da pišu dok se kreću, kindl olakšava čitaocima jer ne moraju da nose sa sobom tomove knjiga u tvrdom povezu, a The
Brainstormer,
Mindnode i
StoryTracker su nam omogućile da vodimo evidenciju o velikim idejama.
7. Fandomi
Knjige su oduvek imale mnogo obožavalaca. Ali sa usponom interneta, oni koji prate određenu stvar su rasli i razvijali se pa su postali... fandomi! Urbani rečnik definiše fandom kao „grupu ljudi koji dobrovoljno dozvoljavaju da im dušu proždere opsesija“. Pomalo ekstremno, zar ne? Od blogova na
Tambleru do video postova, fandomi su se tokom prethodne decenije značajno namnožili i pružili utočište, zajednicu i osećaj doma svim zagriženim fanovima na svetu.
8. Roba sa književnim motivima
Kupovina onlajn je obuzela gotovo ceo svet (hvala Amazonu...), ali je sa time stvoren prostor za kreativne ljubitelje knjiga da stvaraju i prodaju robu koja ima veze sa knjigama. Od prelepih obeleživača, preko nakita i figurica, do neverovatnih umetničkih dela, čitaoci su sada navikli da mogu da pronađu razne stvari sa motivima svojih omiljenih knjiga i više nemaju problem da sastave listu želja za Deda Mraza.
Autor: Lora-Blez MekDouvel
Izvor: bookstr.com
Prevod: Dragan Matković