Pitanje sa kojim se pravi knjigoljubac najčešće susreće, naročito u jeku Sajma knjiga, jeste: Koju knjigu sad da čitam? Kome god ovo pitanje da uputite (sebi, prijatelju, bibliotekaru, knjižaru...), na njega nije ipak tako lako dati odgovor, zbog čega smo za vas spremili 8 lakih koraka koji će vam pomoći da se odlučite za svoje naredno štivo.
1. Šta vas čini srećnim?
Najbitnija stavka kod odabira knjige jesu vaša interesovanja – niko, a pogotvo oni koji ne čitaju redovno – ne voli da čita knjigu o nečemu što ga uopšte ne interesuje. Ako vam je dosadilo da knjige birate po žanrovima, počnite da razmišljate o tome šta je to što vas čini srećnim! Možda imate neki neobični hobi, ili volite sport, dinosauruse, slatkiše, ili možda cenite neku poznatu ličnost? Zanimljive su vam određene profesije (
poput bibliotekara ili knjižara?) ili ste na pragu da konačno pročitate
ONU knjigu po kojoj je snimljen vaš omiljeni film? Sasvim je izvesno da možete pronaći knjigu koja se bavi skoro svakom mogućom temom, pa zašto onda ne biste čitali o nečemu što zaista volite?
2. Šture činjenice ili izmišljotine?
Razmislite da li više volite da čitate beletristiku ili publicistiku. Neke knjige u sebi kriju potpuno izmaštane priče, poput zbirki priča, bajki i romana. Ovakvo štivo vas može odvesti u druge, nepoznate, izmaštane svetove koji su kilometrima udaljeni od vaših sopstvenih iskustava, ili pak potpuno nestvarni.
Publicistička dela su nasuprot tome zasnovana na činjenicima i stvarnim događajima – ali to ne znači da nisu zanimljiva. Zapravo se većina ovih knjiga čita poput romana jer udahnjuju život čvrstim činjenicama, poput
biografije slavne pop zvezde ili
putovanja u svemir. Ako volite da učite i upoznajete ljude, svet oko sebe, ili pak sami sebe, onda je ovo prava kategorija za vas.
3. Sudite knjigama po koricama
Zašto da ne? Svi mi volimo lepe knjige, pa zašto onda ne dati šansu nekoj koja ima sjajno dizajnirane korice? Na kraju krajeva, mnogo truda je uloženo da se na koricama knjige vizuelno prikaže suština onoga što se među njima nalazi, pa zašto se onda ne biste prepustili i instinktu i svojim estetskim načelima? Jer nikad se ne zna, možda vas unutrašnjost knjige omađija više od njene spoljašnosti.
4. Sažetak ili blurb
U današnje vreme, većina knjiga na svojim koricama ima jedno ili drugo, a najčešće oba. Sažetak knjige će vas ukratko uputiti u njenu radnju, dok ćete kroz
blurb saznati mišljenje o dotičnoj knjizi nekog uticajnog autora ili kritičara. Upravo vas to može lako ubediti, ili možda čak odvratiti od vašeg narednog štiva!
5. Strpljen – spašen
Ne padate na čari dizajniranih korica, niti preporuka koje se na njima nalaze? Ne odustajte tako lako! Prelistajte prvih nekoliko stranica i vidite da li vam prija stil knjige koje ste se latili. Čak i ako korica nije nešto, ili vam ime autora blurba ne znači mnogo, dajte šansu knjizi ako vam tema zvuči zanimljivo, pogotovo ako vam se dopadne prvih nekoliko stranica.
6. Trampa
Trampa knjiga je lak način da pronađete narednu knjigu za čitanje. To vam dođe kao „sastanak na slepo“. Predložite svojim prijateljima ili članovima porodice da se razmenite knjigama koje ste nedavno pročitali. Tako ćete ne samo potencijalno pronaći svoju novu omiljenu knjigu, već ćete kroz to što oni čitaju bolje upoznati svoje najmilije.
7. Konsultujte stručnjake
Tražiti pomoć od stručnjaka nije sramota, naročito kad ste u potrazi za preporukama! Svratite do obližnje biblioteke ili svoje omiljene Delfi knjižare (ili pak na
štand Lagune na Beogradskom sajmu knjiga), predočite im svoje omiljene žanrove ili u kojim ste knjigama mnogo uživali – oni će sigurno znati šta da vam preporuče!
8. Oslonite se na tehnologiju
Internet može biti veoma korisna stvarčica. Kad ste u škripcu i ne možete da se odlučite šta sledeće da čitate, iskoristite moć tehnologije. Od brojnih sajtova sa preporukama,
prikaza i osvrta na najnovija izdanja,
onlajn grupa čitalaca gde članovi razmenjuju preporuke i ljubav prema književnosti, prostor za igru i istraživanje je skoro pa beskonačan, te se bacite na posao!