„Niže u dolini“ – Paolo Konjeti
Dva brata nakon očeve smrti ponovo počinju da žive u istom mestu. Iako posve različiti, oni će morati nakon toliko godina da pronađu zajednički jezik kako bi se održali i opstali. Ova uzbudljiva porodična drama, koja se odigrava u predivnoj prirodi i surovoj seoskoj zajednici, pravi je dragulj i dokaz kako se mnogo toga o odnosu čoveka i prirode može iskazati na nevelikom broju strana, a da je Konjeti, nakon svoja dva prethodna romana, nesumnjivo dokazao da je jedinstven tumač prirode i kulture.
„Vladalac“ – Nikolo Makijaveli
Neki stvarno ne umeju da odmaraju tako što opuste svoje vijuge. I vi ste takvi? Onda nema razloga da se ovog leta ne udubite u ovaj klasik političke filozofije u kojem se razmatra strategija vladanja. Iako je ovo delo izazvalo burne reakcije savremenika, posebno crkve, i Makijavelijevo ime postalo sinonim za beskrupuloznu politiku, iz konciznog pogovora Jugane Stojanović čitalac otkriva da je firentinski sekretar bio strasni rodoljub radikalnih ideja, što doprinosi objektivnom sagledavanju njegove političke misli.
„Hačiko čeka“ – Lezlija Njuman
Ako je ikad postojala priča koja je ilustrovala duboku odanost između čoveka i životinje, to je ova. Zasnovan na istinitoj priči o psu iz Japana i njegovoj nepokolebljivoj predanosti, roman se bavi dirljivim odnosom između profesora Uena i psa Hačija. Način na koji Hačiko utiče na zajednicu oko sebe, pretvarajući strance u prijatelje, pokazuje dalekosežan uticaj koji životinja može imati. U sve okrutnijem svetu, njegova priča pruža nam utehu, podsećajući nas na jednostavne, ali bitne stvari u životu.
„Pogasite sve i zasijaće život“ – Mark Levi
Šezdesetogodišnja Adela upoznaje mladića čija zrelost i odnos prema životu upale kod nje iskru osećanja. Dok zajedno putuju, otkrivaju jedno drugom životne istine. „Pogasite sve i zasijaće život“ Marka Levija, najčitanijeg savremenog francuskog autora na svetu, čije su knjige prodate u preko pedeset miliona primeraka, u ovom romanu prepliće sudbine mladog i ranjenog muškarca i ožalošćene žene, i pokazuje nam da prava ljubav ima neverovatnu moć.
„Smrtni i besmrtni život devojčice iz Milana“ – Domeniko Starnone
Od Starnonea smo navikli na priče o porodici, ali ovoga puta pred nama je priča u čijem je fokusu glavni junak. Ovaj roman ujedinjuje dva sveta, bake i njenog unuka, i govori o teško premostivom jazu među njima, paradoksalno neophodnom da bi živeli. Uronite u najnovije delo pisca ovenčanog nagradom
Strega, očaravajuću knjigu o krhkosti ljudskih osećanja i krivudavom putu odrastanja. Majstor stila, Starnone i ovoga puta uspeva da usaglasi naivan dečji glas sa ironičnom pripovešću odraslog naratora.
„Kako sačuvati zdrav razum u doba podela“ – Elif Šafak
Živimo u doba teskobe pritisnuti događajima oko sebe. Tište nas nepravda, patnja, neprestana kriza. Kako usred svega toga možemo da sačuvamo nadu i veru u bolje sutra? I kako da sačuvamo zdrav razum u doba sve žešćih podela? Knjiga „Kako sačuvati zdrav razum u doba podela“ snažan je poziv na svesni optimizam književnice i aktivistkinje Elif Šafak, koja se osvrće na naše doba pesimizma, gde emocije vode i zavode politiku, a dezinformacije i strah su norma. Sačuvajte i vi svoj zdrav razum uz ovu sjajnu knjigu!