Prošle nedelje smo objavili prvi deo teksta o anketu sajta BuzzFeed o savetima posetioca sajta kako da čitate više nego ranije. Evo i nastavka odgovora jer je ovo, po svemu sudeći, beskrajna tema.
Pustite neku muziku u pozadini.
Ne možete da se skoncentrišete? Stavite slušalice:
„Predlažem tihu plejlistu pesama u piano verziji, jer je prijatna, a ne smeta.“ – Tija Santana
„Živim sa porodicom, tako da je retko kad tišina, ali nedavno sam otkrila Jutjub snimke zvukova biblioteke/kafea/kiše duge nekoliko sati, tako da nađem prazan ćošak, stavim slušalice i čitam koliko god mogu uz umirujući beli šum.“ – Viktorija
Evidentirajte to što čitate.
Ovde su rezultati mešoviti: oni koji nisu imali očekivanja, nisu vodili ni evidenciju. Ali za ostale, naročito za one kojima je bio potreban osećaj kontrole i postignuća – vođenje evidencije je promenilo sve:
„Evidentirala sam sve što čitam u Eksel tabeli, što ranije nisam radila. Možda ovo zvuči smešno, ali kada završim knjigu, ubacim je u tabelu i gledam kako ta lista raste, imam neverovatan osećaj zadovoljstva, možda i većeg nego što bi bilo ranije, jer je tako malo toga u mom životu što mogu da kontrolišem tokom pandemije.“ – Šenon M.
„U telefonu imam aplikaciju
Book of the Month koja prati koliko poena sam dobila za čitanje različitih žanrova i čitanje knjiga novih autora, i pomaže mi da održim neprekinuti niz. Lep je osećaj kada prođem kroz naslove knjiga koje sam pročitala tokom 2020. i uporedim svoj napredak sa onim što sam postigla prošle godine.“ – Šehtaz Huk
„Skinula sam aplikaciju
HabitMinder u kojoj evidentiram ono što čitam. (Trudim se da čitam makar jedan sat dnevno.)“ – Megan Aterton
„Koristim aplikaciju
Bookly app već najmanje dve godine i tako pratim ono što čitam i kako čitam. Pre nekoliko meseci aplikacija je unapređena i sada ima i dnevne ciljeve. Već je bila postavljena na 30 minuta dnevno, tako da sam zadržala to podešavanje. Sve vreme sam koristila mesečne i godišnje ciljeve, a kada završim knjigu, dobijem grafički prikaz. Svaki put kada sam imala osećaj da nemam kontolu, fokusirala sam se na statističke podatke o svom čitanju umesto na sve drugo što se događalo.“ – Kalila Alston
Probajte da čitate više knjiga u isto vreme.
Tokom 2020. godine svi smo iskusili brze promene raspoloženja, a čitanje više knjiga u isto vreme značilo je da uvek imate nešto za čitanje, bez obzira na trenutno raspoloženje:
„Ako vam je pažnja dovoljno dobra, čitajte više knjiga istovremeno. Uvek imam pri ruci nešto što mi se dopada.“ – Aleks M.
„Odlučio sam da čitam nekoliko knjiga istovremeno, obično oko tri. Tako sam uvek imao opcije kada mi trenutno dosadi neka knjiga. Kada bih odabrao da čitam neku obimnu knjigu, uvek sam uz nju birao i nekoliko manjih.“ – Robert B.
Ne čitajte više knjige koje vam se ne sviđaju.
Kako da budete sigurni da ćete uvek želeti da čitate? Nemojte čitati knjige koje vam se ne dopadaju.
„Uvek sam bila jedna od onih koji moraju da završe ono što su počeli da čitaju, ali sam u 2020. dozvolila sebi da prestanem da čitam knjige u kojima nisam uživala. Pošto volim brojeve i volim da evidentiram stvari, na Goodreadsu sam napravila policu sa „odbačenim knjigama“, što mi je pomoglo da budem svesna svojih izbora i da na neki način pratim postojanje tih knjiga u svom životu. Takođe, uvek nađem kompletan sinopsis knjige zato što MORAM DA ZNAM o čemu se radi, iako mi se knjiga nije dopala.“ – Rejčel
Pišite prikaze knjiga i svoje utiske.
Bez obzira na to da li beležite koliko ste knjiga pročitali, pisanje o knjizi – šta vam se dopalo ili nije dopalo, rečenice koje su vas fascinirale, kakve osećaje je ta knjiga probudila u vama – može da produbi vaš odnos sa knjigom (i sa samim sobom!) i da vam postane svojevrstan hobi:
„Počela sam da pišem dugačke prikaze knjiga na Goodreadsu, jer sam shvatila da je to odličan način da se osvrnem na knjige koje sam pročitala i malo produžim uživanje u njima.“ – Ebi B.
„Napravio sam sajt sa prikazima knjiga, to mi je bio hobi za vreme karantina. Tako sam se opuštao posle mog korporativnog posla, a istovremeno sam imao rutinu koje sam se pridržavao.“ – Endi Polen
Koristite različite izvore za preporuku knjiga.
Bibliotekari i knjižari su stručnjaci – i žele da vam pomognu! Bezbroj nezavisnih knjižara nude personalizovane preporuke jedne ili više knjiga. Proverite i svoju lokalnu biblioteku:
„Tokom kovid zatvaranja, moja biblioteka je napravila program za savete čitaocima koji je članovima biblioteke davao mogućnost da popune formular na našem sajtu u kome dataljno opišu koje knjige, žanrove ili autore vole. Zatim, bibliotekari prave personalizovane liste. To mi je bilo nešto najbolje što se dogodilo u 2020. Zaista volim da dajem savete čitaocima, a tako sam otkrila i neke knjige za sebe.“ – Elizabet S.
Autor: Arijana Rebolini
Izvor: buzzfeednews.com
Prevod: Borivoje Dožudić
Foto: pexels.com