Ulazimo u februar s toplim sećanjem na knjige koje su obeležile prvi mesec u godini. Iako svaki novi mesec donosi nove priče, pre nego što zakoračimo u naredna čitalačka iskustva, želimo sa vama da podelimo utiske o knjigama koje su obeležile početak godine, a bogami i zime. Pred vama je pregled naslova koji su ostavili najjači utisak tokom meseca januara.
„Bez bola“ – Pit Igoskju
Stigao je spas za svakog ko pati od hroničnih ili povremenih bolova koštano-mišićnog sistema! Pred vama je knjiga međunarodno priznatog fiziologa i konsultanta za povrede, čoveka koji je svojim metodom osposobio neke od najvećih sportskih zvezda da nastave karijeru. Kroz detaljne fotografije i instrukcije upoznajte se sa „I-vežbama“ – nizom blagih i pažljivo osmišljenih istezanja koje će vam pomoći da se ratosiljate bola, vratite svoje telo u prirodno stanje i zaboravite na život sa lekovima, operacijama i skupim fizikalnim terapijama.
„Žena u meni“ – Britni Spirs
Otvorena i nemilosrdna autobiografija poznate pop pevačice, kojoj je država Kalifornija odredila oca kao staratelja (iako je bila punoletna), otkriva kako su joj oduzeti imovinska prava i lična sloboda, dok je pritom mogla da radi, snima pesme, održava koncerte, zarađujući tako novac svojim tamničarima. Ova veoma otvorena kritika sudskog sistema i društvenih normi govori o podređenom položaju žene u društvu, donosi priču o planetarno slavnoj ženi koja je svoj bunt, ali i primoranost na puko preživljavanje pretočila na papir na radost svojih obožavalaca. Ovo je
njena ispovest!
„Sedam mora i tri okeana – druga knjiga“ – Jelena J. Dimitrijević
Pred čitaocima je prvi put drugi deo putopisa prve srpske svetske putnice Jelene Dimitrijević, koji donosi ubedljiv prikaz Dalekog istoka i zanimljiva intimna zapažanja o Indiji i Japanu. Ova knjiga je zapravo mnogo više od putopisa – ona je vremenski most koji nas povezuje s bogatstvom i čudima dalekih krajeva kroz jedinstveni objektiv jedne neverovatne žene. Živopisne ulice Bombaja, mistični hramovi, susret s krotiteljem zmija i
Rabindranatom Tagoreom samo su neke od mnogobrojnih uzbudljivih epizoda jedinstvenog putopisa u istoriji srpske književnosti.
„Berlin: Pad 1945.“ – Entoni Bivor
Svi koji vole istoriju, pogotovo o Drugom svetskom ratu, ali i oni koji vole uzbudljiva dokumentarna štiva, koje interesuju fenomeni Hitlera, Staljina, nacizma i komunizma u svojim najsurovijim izdanjima, oduševiće se ovim iscrpnim, detaljnim i uzbudljivim prikazom vojne operacije kojom je završen Drugi svetski rat na evropskom tlu. U knjizi otkrijte mnoge dokumente čuvane u arhivama ili namerno sklonjene na izvesno vreme, ali i razmišljanja običnih vojnika, oficira i vođa obe strane. Do najsitnijih detalja upoznajte se sa potpunim slomom nacističke Nemačke.
„Poljupci“ – Manuel Vilas
Za kraj ostaju samo „Poljupci“ – intiman roman koji progovara o suštinskim temama i čovekovoj težnji za ljubavlju. Iz pera nagrađivanog savremenog španskog pisca stiže priča o Salvadoru i Monserat, dvoje junaka koji su već doživeli brojne životne krahove, a koje spaja ljubav u doba kovida. Roman inspirisan autorovim ličnim iskustvom govori o romantičnoj i idealizovanoj ljubavi, ali i onoj telesnoj koja usred globalne krize povezuje dva ljudska bića u pokušaju da se vrate u domovinu erotike, to misteriozno mesto na kojem muškarci i žene pronalaze dublji smisao života.