Ovo verovatno nisu pitanja koja se često viđaju u kvizovima, ali evo nekih zanimljivih i neobičnih istorijskih činjenica u vezi sa štampom, koje pokazuju koliko su štampane knjige odigrale značajnu ulogu u prošlosti.
Johan Gutenberg je umro siromašan? Tužio ga je njegov bogati poslovni partner 1455. i on je izgubio spor, što je rezultiralo time da je čuveni štampar bio prinuđen da se odrekne svoje štamparije, a na kraju i do finansijske propasti pre nego što je preminuo 1468. godine.
Gutenberg je odštampao više od 150 primeraka Biblije ali se za samo 49 primerka zna gde se danas nalaze.
Bendžamin Frenklin je bio prvi štampar u svojoj porodici. Kada je bio tinejdžer, njegov stariji brat je izdavao novine
New England Courant. Bendžamin je sa 22 godine ušao u posao, i počeo da štampa novine
Pennsylvania Gazette.
Iako je „Američki štampar“ Bendžamin Frenklin bio uspešan privrednik i ugledni pronalazač, veći deo života proveo je u velikim dugovima. Iako to nije poznato, Frenklin je često bio nesmotren u svojim poslovnim poduhvatima, trošeći velike količine novca da izgradi svoju reputaciju državnika kao i za svoj način života, finansirajući putovanja po svetu i različite avanture.
Najmanja štampana knjiga na svetu (prema „Ginisovoj knjizi rekorda“) jeste japanska slikovnica od 22 strane, koja pretežno sadrži ilustracije cveća, a dimenzij su joj 0,739x0,7493 mm. Potrebna je lupa da bi se video crtež.
Najveći štampani katalog je debeo 6,35 cm. U januaru 2005. godine, kompanija Avial Servisez izbacila je svoju ponudu koja je sadržala 2656 strana i bila težine 3,3 kg.
Izvor: piworld.com
Prevod: Marija Zuak