Laguna - Bukmarker - 11 jednostavnih načina da izađete iz čitalačke rutine i zavolite novi žanr - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

11 jednostavnih načina da izađete iz čitalačke rutine i zavolite novi žanr

Dešava se i najboljima – probudite se jednog jutra i shvatite da ste tokom prethodnih šest meseci čitali samo naučnu fantastiku nastalu sedamdesetih godina prošlog veka. Ili ste čitali samo savremene biografije poznatih ličnosti tokom prethodne godine. Ili ništa niste čitali jer ste previše zauzeti ili nijedna knjiga nije uspela da vas dovoljno zainteresuje nakon dva poglavlja. Upali ste u čitalačku rutinu. Ali ne paničite, možete sebi pomoći: jednostavno izaberite drugi žanr. Uzdrmajte svoj književni svet. Izgubite se u potpuno novom odeljenju lokalne knjižare. Evo nekoliko saveta kako da pronađete novi žanr i unesete uzbuđenje u svoj čitalački život.



Naravno da svi imamo omiljene žanrove i niko vas ne tera da ih napuštate. Ako volite da svako veče provodite udobno smešteni uz tinejdžerske distopijske romane, onda to i radite. Ali ako vaša gomila knjiga za čitanje deluje užasno jednolično, možda je ovo trenutak da u nju unesete malo zabave birajući neki novi žanr. Možda i pronađete novu omiljenu knjigu tamo gde ste se najmanje nadali:

1. Poslušajte preporuku prijatelja

Sigurno imate bar jednog prijatelja koji vas već duže vreme moli da pročitate „Red magle“. Ili nekog ko je ubeđen da će vam se dopasti eksperimentalna poezija ako joj samo date šansu. Ili nekoga ko vam svuda po kući ostavlja ljubavne romane. Pa... pokušajte. Čak i ako to nije knjiga za koju mislite da će vam se dopasti. U krajnjem slučaju, imaćete nekog sa kim ćete moći da popričate o knjizi. A u najgorem slučaju, moći ćete da kažete: „Rekao sam ti da mi se neće dopasti.“



2. Idite sa knjigom na sastanak na slepo

Možete zakazati sastanak onlajn. Ili jednostavno izvući knjigu iz police nasumično i početi sa čitanjem. Ovo je verovatno najhaotičniji način da pronađete novu omiljenu knjigu, ali će vas svakako izvući iz zone komfora čak i ako se vaš sastanak na slepo ne završi velikom ljubavlju.

3. Vratite se omiljenim knjigama iz detinjstva

Šta ste voleli da čitate kao dete? Jeste li čitali iste žanrove kao danas? Jeste li možda više čitali fantastiku i romane smeštene u školske internate? Ili su vas najviše zanimale knjige o vozovima prepune slika? Jeste li prestali da ih čitate u jednom trenutku jer su delovale „detinjasto“? Razmislite o tome kojih bi knjiga mlađa verzija vas jedva čekala da se dočepa i ne razmišljajte o tome da li ste „prestari“ da čitate knjige namenjene tinejdžerima. Niko nikada nije prestar za avanture u magičnim internatima.



4. Pročitajte nešto što bi izabrao vaš zli blizanac

Koju knjigu nikada ne biste pročitali? Možda neko esejističko istraživanje ekonomije? Ili obiman roman o mačevima i čarobnjaštvu koji na početku ima mapu i tri porodična stabla? Izaberite knjigu koju bi odabrao nepoznati blizanac u ogledalu. Uzmite nešto potpuno suprotno od vašeg standardnog ukusa i vidite gde će vas to odvesti.

5. Pogledajte koje su omiljene knjige vaših omiljenih pisaca

Pročitajte nekoliko intervjua sa svojim omiljenim piscima i shvatićete da većina njih čita mnogo različitih žanrova. Čak i oni koji su tipično žanrovski pisci uživaju ponekad u delima koja nisu fikcija. Bazirajte svoj sledeći čitalački izbor na njihovim preporukama. Ili malo istražujte da vidite da li je neki od vaših omiljenih pisaca stvarao nešto i u drugim žanrovima pa se upustite u ta dela. A ako se baš mučite, možete pogledati koje su omiljene knjige muzičara, glumaca ili komičara koje volite.


 
6. Organizujte razmenu knjiga

Budite iskreni: nećete ponovo čitati taj istorijski roman o vukodlacima koji vam leži na polici poslednjih deset godina. Vreme je da ga date nekom drugom. Okupite prijatelje koji vole da čitaju i razmenite knjige kako biste osvežili svoje čitalačke liste. Samo se postarajte da svi ti prijatelji nemaju identičan čitalački ukus poput vas.

7. Sudite o knjizi po koricama

Da, da, ne bi trebalo suditi knjizi prema koricama. Ali svi to radimo. Sigurno ste se već potajno iznervirali kada ste otišli da kupite knjigu i zatekli u prodaji samo one koje na koricama imaju filmski poster. Zato sledeći put kada se nađete u knjižari, prepustite se svojim najmračnijim nagonima i jednostavno kupite najlepšu knjigu. Nemojte čak ni čitati o čemu se radi. Samo verujte dizajneru korice i utonite u knjigu.



8. Vratite se knjizi koju nikada niste pročitali

Svako od nas je sigurno bar jednom slagao da je pročitao neku lektiru u srednjoj školi. Pa... možda je sada trenutak da joj date šansu? Na kraju krajeva, možda je ovo dobar izgovor da se vratite kroz vreme i uzmete tu knjigu od koje ste odustali na polovini jer vam se tada činila odvratnom, previše odraslom i teškom za razumevanje.

9. „Duplirajte se“

Nekim ljudima je teško da se posvete samo jednoj knjizi. Možda je i za vas sada dobar izbor da u istom trenutku počnete sa čitanjem dve knjige različitih žanrova. Kada kod obe stignete do trećeg poglavlja, odaberite onu koju želite da nastavite (ili pročitajte obe ako ne možete da se odlučite). A ako baš želite da proširite čitalačke horizonte, počnite odjednom sa tri ili čak četiri knjige iako se to ne preporučuje osobama sa slabim srcem.



10. Posetite biblioteku ili prodavnicu polovnih knjiga

Većina knjižara i bibliotekara će vam sa odušeljenjem ponuditi novi žanr. Zato su tu. Takođe, u bibliotekama ili prodavnicama polovnih knjiga možete naći najuzbudljivija potencijalna štiva. Ako ste neko ko se drži bestselera i volite nove knjige u tvrdom povezu, ovakva avantura će vas povesti u nepoznati svet starije, čudnije književnosti.

11. Ne brinite o tome šta bi „trebalo“ da čitate

Možda se držite ozbiljne literature jer verujete da kao odrasla osoba ne bi trebalo da čitate šašavu fantastiku ili zanesene ljubavne romane. Ili bežite od esejistike jer ste oduvek sebe videli kao obožavaoca tinejdžerskih romana. Zaustavite sve svoje moralne sudove na trenutak. Nije važno šta mislite da bi trebalo da čitate. Pratite svoj unutrašnji glas i izaberite knjige sa kojima osećate povezanost bez razmišljanja o tome šta će ljudi oko vas pomisliti.

Izvor: bustle.com
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
15.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
neispričana priča o nikoli jokiću promocija knjige zašto tako ozbiljno majka singera 21 januara laguna knjige Neispričana priča o Nikoli Jokiću: Promocija knjige „Zašto tako ozbiljno?“ Majka Singera 21. januara
15.01.2025.
Promocija biografije šampiona NBA Nikole Jokića pod naslovom „Zašto tako ozbiljno?“ Majka Singera biće održana u utorak 21. januara u 18 sati u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC.   Po...
više
život je lep onima koji se usude na promenu komi ne ume da komunicira 11 u prodaji od 16 januara laguna knjige Život je lep onima koji se usude na promenu: „Komi ne ume da komunicira 11“ u prodaji od 16. januara
15.01.2025.
Srednjoškolka Šoko Komi ima poteškoće u komunikaciji, što joj prilično otežava da ostvari najvažniji san – da ima mnogo prijatelja. Njen problem sa komunikacijom mnogi u školi doživljavaju kao nadmeno...
više
dženi kolgan pisanje me zabavlja laguna knjige Dženi Kolgan: Pisanje me zabavlja
15.01.2025.
Pred kakvim se izborom glavna junakinja njenog najnovijeg romana „Letnje nebo“ našla, na kojem udaljenom ostrvu bi volela da živi, koje životinje joj ulepšavaju život i kakvi su joj planovi za objavlj...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.