Laguna - Bukmarker - 10 poznatih autora koji su bili nastrani i čudni - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

10 poznatih autora koji su bili nastrani i čudni

Ovi autori poznati su zbog svog literarnog rada i moći zapažanja, tumačenja i proučavanja. Sva važnost vezana za njih leži u njihovom spisateljskom zanatu. Pročitajte ove neobične i čudne činjenice o autorima čija se dela nalaze u školskim lektirama širom sveta.



Mala napomena: psst, slušajte... Profesori vam sigurno neće pričati o nastranim sklonostima svojih omiljenih autora. Pročitajte ovaj tekst i upijte što više podataka iz njega. 
 
10. Žan Žak Ruso

Ruso je bio čuveni pisac, filozof i samouki kompozitor, koji je živeo i stvarao u 18. veku u Ženevi. Od njega potiče poznata izreka: „Čovek je rođen slobodan, a svuda je u okovima.“ Bio je veoma uticajan filozof tokom Francuske revolucije, a njegovi stavovi vezani za politiku, društvo i obrazovanje visoko cenjeni. Zalagao se za značajniju ulogu građana u vladi i društvu uopšte. Njegovo autobiografsko delo „Ispovesti“ smatra se prvom modernom autobiografijom. U njoj su zapisana osećanja, misli i uzbuđenja tokom 53 godine njegovog života. U „Ispovestima“ navodi kako je kao dete od zgodne dadilje (u ranim tridesetim godinama), dobijao udarce po zadnjici, koji su ga uzbuđivali i kako duboko žali za tim prošlim vremenima kada je „na kolenima molio strogu gospodaricu“ i „pokorno slušao njene naredbe i molio za oproštaj“.
 
9. Platon

Platon je bio Sokratov učenik; takođe, bio je filozof i matematičar, koji je, zajedno sa Sokratom, postavio temelje filozofije i nauke. Platonu se pripisuje izraz „platonska ljubav“, za koji smo smatrali da upućuje na uzvišenu netelesnu ljubav. Međutim, bez obzira na to koliko nam neverovatno zvučalo, Platon se u svom delu „Gozba“ zalaže za ideju da stariji muškarci treba da imaju mlade dečake za ljubavnike. I Oskar Vajld se pozivao na Platonovu „Gozbu“ dok je očajnički pokušavao da izbegne rigoroznu kaznu suda.



8. Fridrih Niče

Niče je nemački filozof čija su učenja bazirana na ideji o mrtvom Bogu i Natčoveku. Poznato je da je tokom života odbio prosidbu dve žene. U svojim kasnijim radovima otvoreno je pisao o svojim sramotnim mizogenim stavovima i o redovnim posetama bordelima, u kojima je zaradio sifilis. Zatim su usledile decenije ludila i smrt. Ono što iznenađuje jeste podatak koji je iznet u Ničeovoj biografiji objavljenoj 2002. − da su bordeli koje je posećivao i koji su mu na kraju došli glave – bili muški.
 
7. Frensis Skot Ficdžerald

Frensisovo najpoznatije delo „Veliki Getsbi“, visoko cenjeno u književnom svetu, na istančan način opisuje uspone i padove američkog društva 20-ih godina 20. veka. Priča se da je Ficdžeraldov život prolazio kroz slične faze. Njegova psihički nestabilna žena, Zelda Ficdžerald optužila ga je da je imao homoseksualnu vezu sa Ernestom Hemingvejem, na šta je reagovao odlaskom u bordel. Kružile su i glasine da je poznati pisac bio neobično opsednut svojim stopalima, te se stoga nikad nije pojavljivao u društvu bez cipela.
 
6. Džejms Džojs

Jedan od najvećih pisaca 20. veka, Džejms Džojs proslavio se kroz dela „Portret umetnika u mladosti“ i „Uliks“. Ono što je nepoznato mnogima jeste da je imao nastrane i uvrnute sklonosti. Dok je živeo odvojen od Nore, svoje žene koju je u afektu nazivao kurvom, Džojs joj je pisao pisma od čijeg bi sadržaja i Džeki Kolins zastao dah. U svojim pismima Džojs je pisao o svojoj žudnji za bičevanjem, sodomijom, zajedničkim oralnim seksom i drugim nastranostima. Možda najbizarnija i najodvratnija perverzija koja je Džojsa uzbuđivala do ludila bila je gledanje Nore dok izbacuje izlučevine svog tela u donji veš, što je dovodilo do neobuzdanog vođenja ljubavi.



5. Ernest Hemingvej

Autor velikih klasika „Starac i more“ i „Zbogom oružje“, nezaobilazan je u američkim srednjim školama i na fakultetima, koga je gore pomenuta Zelda Ficdžerald optužila za aferu sa svojim mužem, negovao je višedecenijsku platonsku ljubav sa glumicom Marlen Ditrih. U njihovoj prepisci može na više mesta se mogu pročitati sramne misli koje su potekle iz autorovog blistavog uma. Na vrhuncu njihove veze, Hemingvej je napisao podugačko pismo u kome prenosi svoje uvrnute fantazije: kako je zamišlja golu na sceni, dok on u svom tenku razara ulice i ubija ljude. Dalje u pismu tvrdi kako mu je drago što neguju svoju bestelesnu vezu, kao i to da voli dame lakog morala i da poznaje mnoge od njih.
 
4. Čarls Bukovski

Bukovski je bio američki romanopisac, pesnik i pisac kratkih priča rođen u Nemačkoj, koji je opisivao bedan i nečovečan život u Americi, zasnivajući svoja dela na aktuelnom društvenom, kulturnom i političkom stanju tog doba. Časopis „Tajm“ proglasio ga je „najboljim piscem podzemlja“. U svoja dela unosio je detalje iz života običnih siromašnih Amerikanaca, pisanje zalivao alkoholom, i unosio pojedinosti iz svojih veza sa nekoliko žena i opise mukotrpnog rada, koji su bili deo njegove svakodnevice. U knjizi „Žene“, objavljenoj 1978. u kojoj Henk Kinaski (koji umnogome podseća na autora), govori o emocijama koje je gajio prema mnogim ženama sa kojima je spavao, Bukovski iznosi detalje iz svog privatnog života spominjući žene koje su zaista postojale. Navedeni podaci samo govore u prilog tezi da je bio izraziti ženomrzac koji nije mogao da uspostavi čvrst i istinski kontakt sa ženama, već je kasnije tvrdio kako su odvratna i nesnosna bića.

3. Oskar Vajld

Bio je irski pisac i pesnik, najpoznatiji po romanu „Slika Dorijana Greja“ i drami „Važno je zvati se Ernest“. Za kratko vreme doživeo je enormnu slavu dramskog pisca i strmoglavi pad do anonimnosti. Tadašnje društvo bilo je homofobično i strogo prema Vajldu koga je zaveo mladi lord Alfred Daglas, sin markiza od Kvinsberija. Društveno neprihvatljiv način života koji je podrazumevao vezu sa maloletnicima i orgijanje sa muškim prostitutkama, doveo je Vajlda na sud, gde su mu presuđene dve godine tamnovanja i teškog rada. U svoju odbranu je, kako smo naveli ranije u tekstu, navodio Platonove ideje, ali njegove reči nisu naišle na odobravanje.  
 
2.  Ajn Rand

Randini stavovi o individualizmu bili su ispred vremena u kome su nastali. Ti stavovi zasnivali su se na ideji da pojedinac treba sam da razluči šta je za njega dobro, a šta loše, i da se samo takvim razmišljanjem može stvoriti napredno društvo u celosti. Bila je jedinstvena pojava na književnoj sceni zbog svoje filozofije objektivizma i imala je jak uticaj na potonje pisce. U svom delu „Veličanstveni izvor“, dva glavna junaka, Rork i Dominik, imaju nasilan seksualni odnos, koji su mnoge feministkinje okarakterisale kao silovanje. Rand je odbacila optužbe da je reč o silovanju, već je taj odnos između dvoje ljubavnika opisala kao „silovanje s pristankom“, jer, smatra Rand, ona je to zaista priželjkivala.

1. Vilijam Šekspir

Sigurno ste mnogo puta čuli od svog profesora da je Šekspir najveći pisac svih vremena. Ono što nećete čuti jesu glasine koje su bile vazdan aktuelne oko Šekspirovog života, a posebno je interesantna ona koja je seksualne prirode – da je imao bliske susrete sa prostitutkama. Pored toga, u 154 Šekspirova soneta pominju se likovi: Vrli mladić, Suparnički pesnik i Crna Dama. Za lik Crne Dame sumnja se da je Šekspir inspiraciju pronašao u ženi koja mu je bila ljubavnica, a dok postojanje snažnih emocija prema Vrlom mladiću upućuju na to da je poznati pisac bio biseksualne orijentacije.     
 
Izvor: wonderslist.com


Podelite na društvenim mrežama:

vendi mur ljubavna priča o dve britanke koje su dale život za srpsku vojsku laguna knjige Vendi Mur: Ljubavna priča o dve Britanke koje su dale život za srpsku vojsku
16.01.2025.
Vera i Evelin su u vašoj zemlji pomagale bolnicama za ranjenike i obolelima od tifusa, i pod paljbom artiljerije dovozile ranjenike s prvih linija fronta, kaže autorka knjige „Džek i Iv“. Brita...
više
ko je ivan gončarov čovek koji se rodio, opisao jedno stoleće i umro laguna knjige Ko je Ivan Gončarov: Čovek koji se rodio, opisao jedno stoleće i umro
16.01.2025.
Kad je god riječ o ruskoj književnosti, ovaj čovjek većini nas nije među prvim asocijacijama. Gotovo je sigurno da smo mnogo bolje upamtili Puškina, Gogolja, Tolstoja i Dostojevskog. A ako četiri napa...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
16.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
đorđe bajić moj najveći uspeh je što sam stekao vernu publiku laguna knjige Đorđe Bajić: Moj najveći uspeh je što sam stekao vernu publiku
16.01.2025.
Filmski kritičar i pisac Đorđe Bajić kaže za Tanjug da mora da opravda poverenje čitalaca budući da je njegov roman „Jedno đubre manje“ za manje od mesec dana otkako je iz štamparije krenuo put knjiža...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.