Laguna - Bukmarker - 10 neobičnih adaptacija Šekspira - Knjige o kojima se priča
Sajamski dani - Besplatna dostava na teritoriji Srbije
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

10 neobičnih adaptacija Šekspira

Do sada smo objavljivali tekstove koji su uglavnom bili orijentisani na Šekspirov život i nedoumice u vezi sa njim i njegovim stvaralaštvom. Danas vam predstavljamo Šekspira u ruhu 20. i 21. veka, adaptacije za koje, u većini slučajeva, verovatno niste čuli!


 
1. „Petnaestominutni Hamlet“



Delo Toma Stoparda, čija je ranija predstava zasnovana na „Hamletu“, „Rozenkrac i Gildenstern su mrtvi“, dobila mnoga međunarodna priznanja, „Petnaestominutni Hamlet“ na komičan način ponovo prikazuje ovu tragediju dva puta ‒ prvo za 13 minuta, i odmah zatim u uzbudljiva dva.

2. „San letnje noći“ ponovo ispričan u interpretaciji „Bitlsa“



U televizijskom specijalu koji je emitovan u aprilu 1964. godine, „Bitlsi“ su odali počast Šeksprirovom 400. rođendanu, izvodeći izuzetno skraćenu verziju jednog od njegovih najvoljenijih dela. Glumci u ovoj nezaboravnoj verziji „drame u drami' (prikazana je prva scena iz petog čina „Sna letnje noći“) bili su Pol Mekartni kao Piramus, Džon Lenon kao Tisbl, Džordž Harison kao Mesečev sjaj i Ringo Star kao Brbljivi lav.

3. „Magbet“ u produkciji pozorišta „Mali nindža“



Reklama opisuje ovu produkciju iz 2000. godine kao „klasičnu Šekspirovu dramu o ubistvu i intrigama, u izvođenju plastičnih nindža visine palca i razvrstanih mini figura na sceni veličine aktovke. Veliki spektakl u malom.“ Na ovaj način prikazani su i „Hamlet“ i „Romeo i Julija“.

4. Šekspirovi likovi kao lutke

Sudeći po njihovoj izjavi, ova jedinstvena produkcijska kompanija tvrdi da je napravila Šekspirov rad pristupačnijim putem nekoliko kreativnih metoda, naročito lutaka, koje su napravljene da istaknu one aspekte likova koje želimo da preuveličamo ili usmerimo pažnju na određene Šekspirove ideje skrivene uglavnom iza „cvetnog“ jezika (i „cvetne“ glume).

5. „Otelo“: Verzija sa drskim gej prijateljem



Kako bi se „Otelo“ završio da je pomopezni prijatelj ohrabrio Dezdemonu da ostavi svog momka zlostavljača? „The Second City Network“ fokusirao se na ovo pitanje pre nekoliko godina.

6. Reči, reči, reči

Svi smo upoznati sa teorijom da „ako damo milion pisaćih mašina milionu majmuna, oni će na kraju proizvesti Šekspirova dela“. Ali šta ako jedan od njih naiđe na blokadu u pisanju? U ovom delu Dejvida Ajvesa, tri frustrirane šimpanze žale se na dobijeni zadatak – pisanje „Hamleta“, iako nemaju nikakvu predstavu o čemu se u njemu radi, slobodno citirajući Barda sve vreme.

7. „Hamlet“ na klingonskom



Obožavaoci „Zvezdanih staza“ su dobro upoznati sa činjenicom da se Klingonci često pozivaju na Šekspira. Potpuni prevod „Hamleta“ na njihov posebni jezik je prvi put objavljen 1996. godine i nekoliko najistaknutijih delova se mogu naći na „Jutjubu“.

8. Ijan MekKelan repuje Šekspira

2008. godine, snimak Sera Ijana MekKelena kako izvodi Bardov evokativni osamnaesti sonet (koji počinje sa „Da ih uporedim sa letnjim danom?“) digitalno su modifikovani i izmiksovani sa ritam mašinom i elektronskom muzikom.

9. Šekspirovska hip-hop družina



Nagrađivani reper Akala je od 2009. godine organizovao nekoliko radionica kako bi pokazao vezu između Bardove proze i današnjeg repa. Kasnije je pomogao pri osnivanju „The hip hop Shakespeare Company“.
 
10. Nemi Šekspir



Kako možemo da odamo počast najvećem stvaraocu u engleskom jeziku, a da ne iskoristimo nijedan od njegovih dijaloga? „Arlington“, sinetički teatar u Virdžiniji, do danas je izveo devet Šekspirovih dela kroz „čistu vizualnu poeziju“ sa raznobojnom scenom i živom muzikom. Prošlog marta, grupa je izvela jedinstvenu verziju „Bure“, dodajući je u svoj repertoar, koji sadrži još i „Antonija i Kleopatru“, „Ukroćenu goropad“ i „Kralja Lira“.
 
Izvor: mentalfloss.com


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
u čast piscu oštrog pera 10 najzanimljivijih činjenica o branislavu nušiću laguna knjige U čast piscu oštrog pera: 10 najzanimljivijih činjenica o Branislavu Nušiću
22.10.2024.
Pre 160 godina rodio se velikan srpske književnosti Branislav Nušić, a ove godine se navršava 100 godina od prvog objavljivanja njegove „Autobiografije“, nastale povodom jubileja 45 godina književnog ...
više
spremite se sajamski dani od 14 do 29 oktobra laguna knjige Spremite se! Sajamski dani od 14. do 29. oktobra
22.10.2024.
I ovaj oktobar donosi mnogo radosti svim ljubiteljima knjige! Sajam knjiga je naša najvažnija manifestacija koja promoviše knjigu i čitanje, a čitaoci ne propuštaju Sajam!   U slučaju da ne...
više
laguna i knjižare delfi na 67 međunarodnom beogradskom sajmu knjiga laguna knjige Laguna i knjižare Delfi na 67. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga
22.10.2024.
Najlepši oktobar i još jedan Sajam knjiga!   Od subote 19. do nedelje 27. oktobra pod kupolama Beogradskog sajma održaće se 67. Međunarodni sajam knjiga, a na njemu će se Laguna predstaviti...
više
veliki broj pisaca na štandu lagune na sajmu knjiga u hali 1 laguna knjige Veliki broj pisaca na štandu Lagune na Sajmu knjiga u Hali 1
22.10.2024.
I ove godine sa čitaocima će se družiti veliki broj pisaca tokom devetodnevnog Sajma knjiga. Ovo je kompletan raspored potpisivanja pisaca na štandu Lagune u Hali 1:   Nedelja, 20. oktob...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.