„Ako želite da vam deca budu inteligentna, čitajte im bajke. Ako želite da budu inteligentnija, čitajte im još bajki.“ – Albert Ajnštajn
I tada je Albert Ajnštajn znao za koristi čitanja. Ono čini element od presudnog značaja za obrazovanje svakog deteta. Čitanje je od ključne važnosti za bolji uspeh dece u školi i na njihovom putu kroz život.
Deca najviše uče iz knjiga. Što dete bolje čita, lakše mu je da nauči ono što mu je potrebno za školu.
Čuveni pisac bestselera, Nil Gejmen, upotrebio je fascinantnu metaforu: „Čitanje knjiga je način da komuniciramo sa mrtvima. Način na koji dobijamo pouke od onih koji više nisu među nama, da se čovečanstvo nadogradilo, napredovalo, postepeno proširujući znanje umesto da ga iznova ponavlja. Postoje priče starije od mnogih zemalja, priče koje su nadživele kulture i zgrade u kojima su prvi put ispričane.“
Osim što služi kao magični portal koji ljude prenosi u druge dimenzije i pušta ih da otkrivaju nove stvarnosti, čitanje je takođe korisno u praksi i osnovna je aktivnost za razvoj dece. Evo dobrih razloga da podstaknete decu da više čitaju ovih dana:
Poboljšava koncentraciju
Redovno fokusiranje na priču je dobar način da deca steknu dobru naviku obraćanja pažnje i koncentracije na druga obrazovna sredstva kojima su izložena. Mogu bolje da se koncentrišu u školi i kod kuće, kada im dajete osnovne instrukcije.
Poboljšava pamćenje
Čitanje knjige je dobra vežba za poboljšanje detetovog pamćenja. Da bi dobro razumelo priču, dete mora da zapamti likove, okruženje, i druge asocijacije i detalje. Sve ovo sačinjava širu priču i pouku, koje od čitaoca zahtevaju dublje razumevanje.
Otkrivanje drugih delova sveta
Deca čitajući uče o svetu – o ljudima, mestima i događajima. Sve ovo je izvan njihovog ličnog iskustva. Ona su izložena idejama i verovanjima koja su različita od onih kojima su izložena u datom trenutku. Um im se otvara ka stvarnostima koje su drugačije od njihovih. To je, nesumnjivo, najbolji vid edukacije.
Vežba za mozak
Smatrati čitanje za vid vežbe je sjajan početak. Što se mozak više vežba, dete će bolje da uči. A vežbom se usavršava. Podsticanje dece na čitanje će im naposletku pomoći da unaprede svoja shvatanja i vokabular.
Poboljšava kritičko razmišljanje
Uz čitanje dolaze i veštine razumevanja i analitičkog razmišljanja. Predviđate šta će se desiti na kraju priče, i tako podstičete mozak da smisli druge mogućnosti.
Razvija empatiju
Čitanje je dobar način da podstaknemo naša osećanja. Kada pročitamo priču, razvijamo empatiju prema likovima. Što više naučimo o ovim emocijama i osećanjima, lakše ćemo se poistovećivati sa drugim ljudima i saosećati se sa njima.
Razvija i proširuje jezičke veštine
Slušajući druge kako govore i čitaju, deca razvijaju veštine kritičkog jezika i dikcije. Ako čitate detetu, pomažete mu da savlada osnovne zvuke koji sačinjavaju jezik. Kada počnu sama da čitaju, čitaće više reči i bolje će razumeti sadržaj. Ovo im još poboljšava vokabular i čini ih učtivijima i izraženijima. Ako želite da vam deca nauče novi jezik, čitanje je od vitalne važnosti.
Podstiče maštu
Dok čitamo, stvaramo vizuelni prikaz. Zamišljamo kako ljudi izgledaju, šta se dešava u svakom poglavlju i povezujemo se sa tim ljudima i događajima. Vezujemo te likove za sopstvena osećanja i poistovećujemo se sa njima.
Podstiče bolji uspeh u školi
Da li ste znali da su deca koja čitaju bolja u svim predmetima tokom čitavog školovanja? Studije su pokazale da učenici koji su izloženi čitanju pre zabavišta imaju više šanse da budu bolji u svim sferama formalnog obrazovanja.
Razvija samosvest
Slabiji čitaoci imaju niži nivo samopouzdanja u poređenju sa boljim čitaocima. Ovo može da izoluje učenike i obeshrabri ih da učestvuju na času.
Izvor: edarabia.com
Prevod: Đorđe Radusin